DİEGO ARMANDO MARADONA

 


   30 Ekim 1960'ta Corrientes'ten yoksul bir ailenin çocuğu olarak Buenos Aires'te dünyaya geldi.

Çocukluk Yılları

   Sekiz çocuklu bir ailenin en hareketli ve en yaramazı olan Armando yoksul bir ailede büyümüştür. Çocukluk yılları sefalet içinde geçen Maradona elektriği ve suyu olmayan bir gecekondu da dünyaya gelmiştir. Çok konuşkan ve kavgacı olan Armando futbol yaşantısına da bunu oldukça sık şekilde yansıtmıştır. Ailesi İtalyan kökenlidir. Daha 10 yaşındayken bir menajer tarafından keşfedilerek Estrella Roja kulübünde amatör olarak futbola başladı. Çok kısa bir süre sonra Los Cebollitas kulübüne transfer oldu. Burada geçirdiği üç yıl sonunda Arjantinos Juniors kulübü alt yapısında devam etti.

PROFESYONEL KARİYERİ

   20 Ekim 1976 yılında alt yapısında oynadığı Arjantinos Juniors kulübüyle ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. Burada oynadığı süre zarfında 167 maçta 115 gollük bir başarı yakaladı. Yakaladığı başarı onu Arjanti'nin en büyük kulüplerinden Boca Juniors'un 1981 yılında transfer etmesiyle ödüllendirildi. Aradan 1 sene geçmişken 1982 yılında lig şampiyonluğu madalyasını aldı. 

EN PAHALI OYUNCU

  1982 Fifa Dünya Kupası'ndan hemen sonra haziran ayında La Liga'nın efsane kulübü FC Barcelona'ya rekor ücretle transfer oldu. Transfer ücreti 7.6 milyon doları buldu. Maradona bu ücretle dünyanın en pahalı oyuncusu ünvanını aldı. 

   İspyanya liginde Athletic Bilbao maçında girdiği mücadelede ayak bileği kırılan Maradona sakatlıktan döndükten sonra 58 maçta 38 golle harika bir giriş yapmış olsa da kulüp başkanıyla yaşadığı tartışmalar sonucunda Seri A ekiplerinden Napoli'ye transfer oldu. Napoli'ye 10.48 milyon dolara transfer olan Armando bu ücretle yeni bir rekor kırmış oldu. 

NAPOLİ YILLARI

   Maradona Napoli' de kariyerinin en büyük futbolunu oynadı. Napoli taraftarı tarafından kahraman ilan edilen yıldız oyuncu 86/87 ve 89/90 yıllarında Seri A şampiyonluğunu yaşadı. 1989 yılında Napoli'nin Uefa Kupasını kazanmasında da büyük pay sahibiydi. İtalya'da oynadığı dönemde kokaine başlayan Maradona kariyerinde de düşüş yaşamaya başladı. Uyuşturucu kullanımından dolayı 15 ay futboldan men edildi. Napoli'den ayrıldıktan sonra Sevilla ve Newell's Old kulüplerinde bir süre oynadıktan sonra ülkesine herşeyin başladığı yere Boca Juniors'a döndü.

TANRI'NIN ELİ

   1986 Dünya Kupası'nda çeyrek finalde İngiltere'ye karşı oynadıkları maçta ilk golünü eliyle attı. Bu gol tarihe Tanrı'nın Eli olarak geçti. Bu gol için efsane oyuncu " Maradona'nın kafasıyla ve Tanrı'nın eliyle gelen küçük bir gol " dedi. Aynı maçta attığı ikinci gol ise Fifa Dünya Kupası tarihinin en iyi golü seçildi. Kendi yarı sahasından aldığı topu İngiltere'nin kalesine kadar tüm oyuncuları alt ederek götüren Maradona topu filelerle buluşturdu.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski