PELE

 


   Futbol tarihinin efsanelerinden Taçsız Kral tam adıyla Edson Arantes do Nascimento Pele 23 Ekim 1940'ta Brezilya'da dünyaya geldi. 

Çocukluk Yılları

Ailesi ona Pepe diye seslenirken arkadaş çevresi ve kuzenleri tarafından Peli takma adıyla çağırılırdı. Zamanla Pele lakabını aldı.Futbola adım atmadan önce küçük yaşlarda ayakkabı boyacılığı yapıyordu. De Brito tarafından keşfedilen Pele futbol hayatına Brezilya Ligi'nin en büyük kulüplerinden olan Santos'ta başladı. 

Futbol Yılları

Futbol tarihinde en fazla gol kralı olan futbolcu ünvanını hala korumaktadır. Futbol kariyerini noktaladığı takım olan Cosmos'ta ligde ve kupada toplamda 64 gol atarak " en fazla gol atan gol kralı " ünvanına sahip futbolcudur. Toplamda futbol kariyeri boyunca 1281 gol atmıştır. Bu sayıyla hala rekoru elinde bulundurmaktadır. 1281 gol rekoru kırılması imkansıza yakın bir rekordur. Futbol kariyeri boyunca 3 kere FİFA Dünya Kupasını kazanan takımda oynamıştır. İlk dünya şampiyonluğunu 1958 yılında yani 18 yaşında kazandı. Ayrıca 6 kere bir maçta 5'er  gol ve 30 kere bir maçta 4'er gol atan Pele toplamda 92 maçta hat-trick yaparak futbol tarihinin unutulmaz efsaenelerinden biri oldu. Akıllardan çıkmayan bir diğer olay ise Nijerya Biafra ile savaştayken sırf Pele'nin maçını izleyebilmek için 2 günlük ateşkes ilan etmiştir. Brezilya Ligi'nde oynana bir maç sırasında oyundan atılan Pele taraftarların hakeme yoğun baskısından dolayı oyuna geri alınmış ve maç sonunda tüm çevrelerce hakem bu hareketinden dolayı takdir edilmiştir. 

  Kariyeri boyunca herzaman bir öncekinden daha iyisini yapmaya çalışmış ve bunda başarılı olmuştur. Futbol hayatı boyunca herzaman disiplinli olan Pele her defasında kendini geliştirmeye çalışmış ve yeteneğine katkı yapmıştır. Harika bir tekniğe sahip olması ve futboldaki başarısıyla Taçsız Kral lakabını almıştır.

 1959 yılında Dünya'da yılın futbolcusu seçilirken 1960, 1964 , 1965 yılında da Güney Amerika'da yılın futbolcusu seçilmiştir. Kendi yazdığı Ben Pele adlı otobiyografig eseri en çok satan kitaplar listesine girmiştir.

2013 yılında FİFA Ballon d'Or Prix d'Honneur ödülünü ilk defa alan futbolcudur.

  Futbol tarihinde hiçbir zaman unutulmayacak kariyere sahip efsane oyunculardan biridir. 1950'li yıllarda başlayan ve 1977 yılında son bulan kariyerine rağmen hala adından sıkça söz ettiren unutulmaz bir futbolcudur.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski