RONALDİNHO

 


        Futbolun efsanelerinden bir nesle futbolu sevdiren adam Ronaldinho Gaucho.  

Mücadeleye Erken Başladı

     Brezilya'nın Porto Alegre şehrinde 20 Mart 1980 tarihinde dünyaya geldi. Daha 8 yaşındayken babasını kaybeden Ronaldinho çok sıkıntılı ve yoksulluk içinde bir  çocukluk geçirdi. Abisi Assis'in destekleriyle futbola ilk adımını atan Brezilyalı çok geçmeden yeteneğiyle izleyen herkesi büyülemeyi başardı. 
    Kısa sürede yeteneğiyle adından söz ettiren Ronaldinho , Gremio takımının alt yapısına girerek geleceğin yıldızı olmak  için ilk adımını atmış oldu. 

    En Değerli Oyuncu Seçildi

  1997 yılında Mısır'da düzenlenen 17 yaş altı Dünya Kupasında Brezilya formasıyla oynadığı maçlarda attığı golleri ve izleyenleri hayrete düşüren futboluyla turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Turnuvada gösterdiği başarıyla profesyonel kariyerin kapısını da aralayan Brezilyalı takımı Gremio'dan sözleşme teklifi aldı. 1998 yılında attığı imzayla Gremio takımında profesyonel futbol hayatıda başlamış oldu. 

   Dudak Uçuklatan Teklifler Yapıldı

   Gremio takımında oynarken birçok Avrupa kulübünden teklif yağmaya başladı. Bu tekliflerin miktarı her geçen gün artıyor ama kulübü Gremio gelen bütün teklifleri reddediyordu. Hatta gelen tekliflerin 75 Milyon Euro'ya kadar çıktığı konuşuluyordu. O dönemde böyle bir miktar teklif edilmesi Ronaldinho'nun nasıl bir yetenek olduğunu kanıtlamaya yeterde artar bile. Brezilyalı yıldız artık daha büyük kulüplerde oynayıp kendisini göstermek isterken kulübüde artık gelen tekliflere kayıtsız kalmayıp PSG' den gelen teklifi kabul etti. O artık Fransa'nın en büyük takımlarından birinin oyuncusuydu. Beş yıllık bir sözleşmeye imza atmıştı.

Teknik Direktörle Arası Açıldı

  PSG' de ilk sezonunda beklentilerin altında bir performans sergileyen Brezilyalı yıldız 28 maçta 9 gol kaydederek hayal kırıklığı yaşatmıştı. O dönem başarı grafiğinin düşmesinin en büyük sebeplerinden biri Paris gece hayatına hızlı bir giriş yapmasıydı. Bu durum teknik direktör Luis Fernandez'in gözünden kaçmadı ve kısa sürede aralarında problem yaratmaya başladı. Ronaldinho aradan geçen zamanda buraya uyum sağladı ama aklında hep daha büyük bir kulüpte oynamak vardı. PSG'nin Avrupa kupalarına katılamaması onun büyük kulüp isteğini daha çok ateşledi ve 2003 yılında bu hayalini gerçekleştirmiş oldu. Ronaldinho onu efsane yapan kulüp Barcelona'ya transfer oldu.

Efsanenin Barcelona Yılları

Barcelona kariyerinde ilk yıl hızlı bir giriş yapan Ronaldinho hırslı ve mücadeleci oyunuyla herkesin beğenisini kazanmış ve 32 maçta 15 golle bunu taçlandırmıştı. Barcelona'da oynarken hep en iyisini isteyen Brezilyalı yıldız ikinci senesinde takımıyla La Liga şampiyonluğunu yaşamış ve en büyük hayali olan Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğunu'da 2005 senesinde kazanmayı başarmıştı. Başarılı geçen yılların sonunda Barcelona tarafından İtalya' nın en köklü kulüplerinden Milan'a transfer edildi. 2008 yılında Milan'da futbol kariyerine devam eden Brezilyalı burada istediği uyumu yakalayamadı ve oynadığı dönem boyunca bekleneni veremedi. 2011 yılında ülkesi Brezilya' da futbola devam etmeye başladı. Brezilya' da oynadığı kulüplerde her zaman seyir zevki yüksek maçlar ortaya çıkardı ve 2017 yılında futbol kariyerini bir efsane olarak noktaladı. 
     2000'li yıllarda oynadığı futbolla ve yaptığı akrobatik hareketlerle bir nesle futbolu sevdiren adam olarak hafızalara kazındı.
Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski