RONALDO R9

 


   Ronaldo Nazario Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 18 Eylül 1976 yılında dünyaya geldi. 

Çocukluk Yılları 

   Ronaldo fakir bir ailede dünyaya gelmişti. Anne ve babası onu okula göndermekte bir hayli güçlük çekiyordu. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen okulda öğretmenleri tarafından bir dahi olarak nitelendiriliyor ve muazzam bir performans sergiliyordu. Başarılı bir eğitim hayatı sürdürürken beklenmedik bir şekilde okul hayatını noktaladı. 
    Ronaldo daha 11 yaşındayken anne ve babasının boşanması onu başka bir başlangıca sürükledi. Anne ve babasının boşanıp ayrı hayatlara gitmesi Ronaldo'nun okula devam etmesini imkansız hale getirmişti oda 11 yaşında eğitim hayatını noktalamak zorunda kaldı.

  Futsal Yılları

 Para kazanma arayışlarına giren R9 sokak futboluyla tanıştı. Sokak futbolu ona futbol sevgisini de aşılayan ilk adım oldu. Günün neredeyse her saatini sokakta futbol oynayarak geçiren Nazario 12 yaşında Social Ramos adlı kapalı atletik futsal takımına katıldı. Burada oynadığı ilk sezonda takımının toplam 12 golünün 11'ini tek maçında attı. Attığı 166 golle şehir gençlik liginde lider oldu. Futsal için herzaman ilk aşkım olarak kalacak demiştir.

    Başarıları

     FİFA' da Dünyada Yılın Futbolcusu ödülünü 3 kez alarak Zinedine Zidane, Linoel Messi ve Cristiano Ronaldo gibi isimlerle aynı başarıyı yakalamıştır. 
     Bir futbolcunun zirvesi olan Ballon d'Or ödülünü de 1997 ve 2002 yıllarında almayı başarmış efsanevi bir futbolcudur. 
     1997 yılında La Liga'nın en iyi oyuncusu seçildi.
     Aynı yıl La Liga'da attığı 34 golle Avrupa'da altın ayakkabı almaya hak kazandı.
     1998 yılında Seri A' nın en iyi oyuncusu seçildi.
     17 yaşında 1994 yılında Brezilya Milli Takımıyla Dünya Kupasını kazandı.
     2002' de tekrar Brezilyayla Dünya Kupasını kaldırdı.
     1999 yılında Copa America' yı kazandı.

   1993 yılında Brezilya'da São Cristóvão takımında başlayan profesyonel futbol kariyeri Cruzeiro , PSV Eindhoven , Barcelona , İnter , Real Madrid , Milan ve Corinthians gibi dünyanın en büyük kulüplerinde devam etti. Çıktığı 343 lig maçında 247 kere fileleri havalandıran R9 bu istatistikle çok büyük bir başarı yakalamıştır. 518 resmi müsabakada 352 gole ulaşmış Nazario futbol tarihinin unutulmaycak efsanelerinden biridir. 2010 yılında Corinthians takımında futbol kariyerini noktalamıştır.

 Şimdi Ne Yapıyor ?

    Futbol oyuncusu olarak başlayan kariyerini noktalayan Ronaldo futboldan hiçbir zaman kopamadı. Oyuncu olarak başladığı hayatına bir yönetici olarak devam eden Nazario La Liga takımlarından Real Valladolid'in %51'lik hissesini alarak bir futbol kulübü sahibi olmuştur. Şuan sahibi olduğu takımla ilgilenmektedir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski