SERENA WİLLİAMS


  

    Hiç şüphesiz kadınlar tenisinin tarihte gelmiş geçmiş en iyi oyuncusudur Serena Williams. 26 Eylül 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Michigan eyaletine bağlı Saginaw şehrinde doğmuştur.

    Amerika Birleşik Devletleri'nin en iyi tenisçişi olarak kabul edilmektedir. Kadın tenisinin daima en iyisi olan Serena Williams kendine örnek aldığı ismin Martina Navratilova olduğunu dile getirmiştir. Kariyeri boyunca sayısız başarıya imza atan Serena Williams'ın kardeşi de profesyonel bir tenis oyuncusudur. Venus Williams'ta birçok başarıya imza atmış profesyonel bir tenisçidir. 

   Serena Williams dünyanın en çok para kazanan kadın sporcusudur. 2015 yılında dünyaca ünlü bir tenis dergisi tarafından son 40 yılda oynayan en iyi 17. oyuncu seçilmiştir. 14 yaşında profesyonel tenisçi olan Serena Williams bu başarısıyla da bir ilki başarmış ve en genç profesyonel kadın sporcu olma ünvanını elde etmiştir. 

Oyun Stili

   Serena Williams'ı en iyi yapan şey hücum vuruşlarındaki sert oyun anlayışıdır. Aynı zamanda etkili servis atışları da kullanabilen Serena agresif return vuruşlarıyla da gayet etkili olabilmektedir. En etkili yönü ise mental açıdan olağanüstü şekilde güçlü olmasıdır. Bunun en büyük örneği de kariyeri boyunca geriye düştüğü birçok maçı çevirebilmesidir. Tenis tarihinde üç ayrı grand slam turnuvasını şampiyonluk yolunda maç puanı kurtararak kazanan tek oyuncu ünvanına sahiptir. 2013 yılında Haziran ayında düzenlenen Fransa Açık'ta finalde rus rakibi Mariya Sharapova'yı mağlup ederek 11 yıl sonra Roland Garros'ta şampiyon olmuştur.
   Sağ elini kullanarak solaklardan daha iyi bir performans ortaya koyan Serena Williams bu özelliğiyle de fark yaratmaktadır.

Başarıları

  Profesyonel kariyerine 19995 senesinde başlayan Williams 2002 yılında dünyanın bir numarası olmuştur ve günümüze kadar da bunu korumayı başarmıştır.
  19 defa bayanlarda ,13 defa çiftlerde ve 2 defada karışık çiftlerde Grand Slam turnuvasını kazanarak görülmemiş bir başarıya imza atmıştır. 
  2012 yılında İngiltere Yaz Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalyayla Amerika Birleşik Devletleri'nin olimpiyat birincisi olmasına büyük katkı sağlamıştır.
  Tek bayanlarda kazandığı 19 Grand Slam turnuvası sayesinde dünyadaki gelmiş geçmiş en iyi 4.kadın sporcu olmuştur. Eğer 6 Grand Slam turnuvası daha kazanırsa 1. sırada yerini alacaktır. Daha birçok başarıya imza atan Serena Williams hiç kuşkusuz tenis tarihinin gelmiş geçmiş en iyi kadın sporcusudur.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski