Kendi Kalesine Gol Attı Canından Oldu: Andres Escobar

 13 Mart 1967'de Kolombiya'nın Medellin kentinde dünyaya gelen Andres Escobar Saldarriaga kendi kalesine gol attığı için öldürülmüş bir isimdir.

Çocukluk Yılları

Andres Kolombiya'nın en sıkıntılı dönemlerinde en tehlikeli kentinde Medellin'de dünyaya geldi. Onun çocukluk dönemlerinde Medellin'de Pablo Escobar ismi yeni yeni duyuluyordu. Medellin'de yaşayanların çoğu ya işsiz kalmayı tercih ediyor ya da illegal işler yapıyordu. 

Böyle bir dönemin ortasında Andres üniversite okumak istiyor aynı zamanda futbol oynuyordu. İlerleyen dönemlerde okumanın çok zor bir ihtimal olduğunu gören Andres hayatına futbolla yön verme kararı aldı. Kolombiya'da o yıllarda devlet adeta yok gibiydi. Halk kendi başının çaresine bakmaya çalışıyor ve ülkenin her yerinde illegal almış başını gidiyordu. 

Profesyonel Kariyeri ve Pablo Escobar'la Dostluğu 

1987 yılında Atletico Nacional takımıyla ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı Andres. Takımda gösterdiği performansıyla kısa sürede yükselmeyi başardı. Andres'in bir özelliği de stoper oyuncusu olmasına rağmen rakibine faul yapmaktan ve kart görmekten hiç hoşlanmazdı. Rakibinden topu adeta onu hiç kırmadan alırdı. 

Onun bu futbol anlayışı Kolombiya ve Güney Amerika'da " El Caballero del Futbol " ( Futbolun Centilmeni ) lakabını almasını sağladı. Atletico Nacional ile 1989 yılında Libertadores Kupası'nın kazanılmasında büyük pay sahibi olan Andres takımında kaptanı olmuştu. O yıllarda Kolombiya'da uyuşturucu kartelleri futbol kulüpleri üzerinden para aklıyordu. 

Atletico Nacional kulübü de Pablo Escobar'ın elinin altındaydı. Pablo o dönem Atletico Nacional kulübüne adeta para yağdırıyordu. Bazı dönemlerde evindeki futbol sahasına Atletico Nacional futbolcularını çağıran Pablo Escobar onlarla maç yapıyordu. Bu maçlar sırasında ise Andres Escobar ile bir yakınlık kurmuş ve onun centilmen hareketlerine oldukça saygı duymuştu Pablo.

Andres 1988 yılında Kolombiya Milli Takım forması giymeye başlamış ve ilk golünü de İngiltere karşısında oynanan karşılaşmada aynı yıl atmıştı. 

Bunun gibi futbol dünyasını derinden etkileyen olaylar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız " Zvonimir Boban Bir Tekmeyle Ülkeyi Bölen Adam " başlıklı haberimizi okuyabilirsiniz.

Ölümü

Kolombiya'da iç karışıklıklar ve sokaklarda uyuşturucu kartellerinin kol gezdiği yıllarda ülkede bunlardan uzak olan tek şey futboldu. Futbolun bu kadar önemli bir yere sahip olduğu ülkede 1994 FIFA Dünya Kupası'nda Kolombiya elemelerden çıkmak istiyordu. 

Uyuşturucu kartellerinin milli takım üzerinde büyük bir etkisi vardı. Hatta takıma doğrudan müdahale edebiliyorlardı. Kolombiya'nın ABD'yle karşı karşıya geldiği maçta ABD'li oyuncu John Harkes'in açtığı ortaya müdahale etmek isteyen Andres topu kendi kalesine attı. Uyuşturucu kartellerinin futbolcuları aileleriyle tehdit ettiği dönemde Andres adeta bir felaket yaşamıştı. 

Maçtan sonra ülkesine dönen Andres aradan geçen birkaç gün sonunda arkadaşlarıyla eğlenmeye çıkmıştı. Gece sonu eğlendiği barın otoparkında 3 kişinin saldırısına uğrayan Andres'in vücuduna tam 6 mermi isabet etti. Arkadaşları tarafından hastaneye götürülse bile artık çok geçti. 2 Temmuz 1994 tarihinde Andres Escobar acı şekilde hayata gözlerini yumdu. 

Onun ölümü maçta kendi kalesine gol atmak gibi görülse de bir diğer sebebi de Pablo Escobar ile arkadaş olmasıydı. Pablo Escobar o dönem öldürülmüş ve ondan oluşan boşluğa yeni karteller gelmişti. Andres Escobar'ı öldürenler adeta Pablo Escobar'ın yanındakilere göz dağı vermek istemişti. Andres Escobar'ın cenazesine 120 bin kişi katıldı. Futbol tarihinin en üzücü olaylarından olan Andres'in ölümü Medellin halkı tarafından da unutulmadı. 2002 yılında Medellin Şehri'nde Andres Escobar'ın heykeli dikildi.

Futbol dünyasındaki her sporcu Andres Escobar gibi dürüst ve centilmen değildi. Centilmenlik yerine sahtekarlığıyla ünlenen " Ali Dia Tarihin En Sahtekar Futbolcusu " haberimizi okuyabilirsiniz. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski