BARCELONA VS REAL MADRİD


 


   La Liga'nın tartışmazsız en büyük iki kulübü. Biri Real Madrid diğeri Barcelona. İki ezeli rakip arasındaki mücadeleye verilen isim El Clasico. 

Aralarındaki rekabet iç savaş yıllarına dayanmaktadır. Barcelona Katalanlar Real Madrid ise Kastilyalılar olarak ayrılmıştır. Francisco Franco döneminde İspanya'da Katalanlara uygulanan baskı sonucu Barcelona Katalanlar için bir kulüp olmaktan çıkmış ve "Mes que un club" ( bir kulüpten daha fazlası ) adıyla anılmaya başlamıştır. 

Kurulma tarihleri de birbirine çok yakındır. Katalan ekibi Barcelona 29 Kasım 1899'da kurulurken Real Madrid 6 Mart 1902'de kurulmuştur. İç savaş yıllarında anti-Franco hareketine katılmadan da diktatör hareketine karşı olduğunu gösermenin en etkili yolu Barcelona'yı desteklemekti. 

Barcelona'yı desteklemenin muhalif olduğunu dile getirmenin yolu olduğu dönemde Real Madrid'i desteklemekte merkeziyetçi ve faşist anlayışı desteklemenin yolu olarak görülüyordu.

Barcelona - Real Madrid Başarıları

Barcelona La Liga'da 26 kez şampiyonluk yaşamıştır. Real Madrid La Liga'da 34 şampiyonluğa ulaşarak ezeli rakibi Barcelona karşısında büyük bir üstünlük kazanmıştır.

Her yıl İspanya Kraliyet Futbol Fedarasyonu tarafından düzenlenen Copa Del Rey'de ise Barcelona rekora imza atmıştır. Barcelona bu kupayı tarihinde 30 kez kazanarak rekoru elinde tutmaktadır. Real Madrid bu kupayı 19 kez kazanarak rakibi Barcelona karşısında çok geride kalmıştır.

İspanya Süper Kupası'nda ise rekor Barcelonada'dır. Ancak ezeli rakibi Real Madrid ona oldukça yakındır. Barcelona bu kupayı 13 kez kazanarak rekoru elinde tutarken Real Madrid 11 kez kazanarak rakibine oldukça yakın mesafededir.

Barcelona Uefa Şampiyonlar Ligi'ni 5 kez kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Ancak ezeli rakibi karşısında oldukça geri planda kalmıştır. Çünkü Real Madrid Uefa Şampiyonlar Ligi'ni 13 kez kazanarak turnuvanın en çok kazanan takımı konumuna gelmiştir. Real Madrid bu rekor şampiyonluğu halen daha elinde tutmaktadır.

Real Madrid Uefa Süper Kupası'nı 4 kez elde ederken Barcelona bu kupayı 5 kez kazanarak hem rakibinin önüne geçmiş hem de Süper Kupa'yı en çok kazanan takım olmuştur.

Barcelona tarihinin en golcü oyuncusu tam 658 golle dünya futbolunun en büyük isimlerinden biri  Lionel Messi'yken Real Madrid'in en golcü oyuncusu ise 450 golle dünya futbolunun diğer en büyük ismi Cristiano Ronaldo'dur. 

Bu iki ezeli rakip arasında Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo rekabeti de her daim olmuştur.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski