BEŞİKTAŞ'IN SKANDAL TRANSFERİ JULİO ALVES

 


2012 yılında Sporting Lizbon'un A2 Takımından Beşiktaş'a 3 milyon euro'dan fazla bonservis bedeli ödenerek transfer edilen Julio Alves. 29 Haziran 1991'de Portekiz'de dünyaya gelen Julio Alves Portekiz'in ünlü oyuncusu Bruno Alves'in kardeşidir. Futbol hayatını sürdürmesini sağlayanda yeteneği değil abisi olmuştur. 

Belkide amatör kulüplerde bile futbol oynayamayacak kadar yeteneksiz olan Julio Alves abisi Bruno Alves sayesinde kariyerinde önemli kulüplere imza atmıştır. Julio Alves'in futbol yeteneği olmamasına rağmen büyük kulüplere imza atmasındaki bir diğer etken ise menajerinin Jorge Mendes olmuştur. 

Futbol dünyasında " süper menajer " olarak bilinen Mendes dünyanın birçok ünlü futbolcusunun menajerliğini yapmaktadır. Julio Alves'te Mendes'in bu CV'sini kullanarak Rio Ave , Atletico Madrid ve Beşiktaş gibi kulüplerde sıfır yeteneği olmasına rağmen transfer olma şansı bulmuştur. 

Porto alt yapısında futbola devam eden Alves 2011 yılında Rio Ave takımıyla profesyonel sözleşme imzalamıştır. Portekiz'in orta segment takımlarından olan Rio Ave Julio Alves'in vasat olduğunu görünce çareyi Portekiz'in 3.lig takımlarından Riberiao takımına kiralamakta bulur. Julio Alves kariyerinde tek golü bu kulüpte kaydetmiştir. 

Burada bile sadece 1 gollük performansla oynayan Alves Rio Ave takımına geri döndükten sonrada toplamda sadece 6 dakika forma şansı bulur. Bu kadar kötü bir istatistiğe sahip olmasına rağmen Julio Alves 2011 yılında menajer Mendes'in anlaşmasıyla 2 milyon euro gibi bir bedelle Atletico Madrid takımına transfer edilmiştir. 

Ancak Julio Alves'in Atletico Madrid takımına transferi o kadar anormal bir şekilde gerçekleşir ki Alves İspanyol devinde hiç oynamaz hatta haberi bile yapılmaz. Hatta bir gazetecinin konuyu araştırması ve bir basın toplantısında Atletico Madrid Sportif Direktörüne Julio Alves'i sorması üzerine şok etkisi yaratan bir cevap gelir. Sportif Direktör Julio Alves için " O kim ? Ben tanımıyorum. Öyle bir oyuncu transfer etmedik. " diyerek herkesi hayrete düşüren bir açıklama yapar. Bu konu oldukça çok gündeme gelince Atletico kulübü Alves'i alt yapıya transfer ettiğini söyleyerek konunun üstünü kapatmaya çalışmıştır. Bu skandaldan sonra menajer Mendes Beşiktaş kulübünün kapısını çalar. 

Beşiktaş'ın Portekizli yıldız oyuncu furyası başlattığı bir dönemde dünyaca ünlü bir menajerin önerdiği oyuncuyu geri çevirmesi de şaşırtıcı olurdu zaten. Beşiktaş'a 3.1 milyon euro gibi bir bedelle transfer olan Julio Alves kariyerinde neredeyse hiç top oynamamasına rağmen büyük bir başarıya imza atmıştır. 

Siyah beyazlılarla antrenmana başlayan Alves antrenmandaki performansıyla da aslında ne kadar yanlış bir transfer olduğunu ortaya koymuştur. Top sürmekte bile zorlanan Alves siyah beyazlıların tarihteki skandal transferlerinden biridir. Bu kadar kötü performansa sahip bir oyuncunun A takımında oynayamayacağını anlayan teknik ekip Julio Alves'i A2 takımına gönderme kararı almıştır. A2 takımında bile forma giymekte güçlük çeken Alves medyanın konunun üzerine gitmesiyle A takımına tekrar dahil edilmiştir. 

Alves Beşiktaş takımıyla Ligde , Avrupa'da ve Kupa'da toplamda 37 dakika forma giymiştir. Bu durum yönetimde bir baskıya neden olunca siyah beyazlılar olayı hukuk yoluyla çözmeye çalışır. Beşiktaş kulübü menajer Mendes ile bir anlaşmaya varır ve Alves'in bonservis bedeli 1.4 milyon euro'ya düşürülür.  

Julio Alves Beşiktaş'ın skandal transferi olarak tarihe geçerken Portekiz'e döndükten sonra neredeyse hiç futbol oynamadan 24 yaşında kariyerini noktalamıştır.

Beşiktaş'a büyük beklentilerle gelen ama hayal kırıklığı yaşatan transferler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Beşiktaş altyapısında yetişen ve büyük beklentilerle A takıma çıkarılan " Muhammed Demirci: Dünya Yıldızı Olması Beklenirken Dibi Gördü " başlıklı haberi okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski