Can Bartu

 Fenerbahçe'nin unutulmaz oyuncularından biri Can Bartu. 31 Ocak 1936'da İstanbul'da dünyaya geldi efsane isim.

Çocukluk Yılları

Can Bartu Çerkes asıllı bir ailede dünyaya gelmiştir. Çok yönlü bir spor geçmişi var Can Bartu'nun. Efsane isim kariyerine ilk olarak Fenerbahçe'de basketbol oynayarak başladı. Basketbolda oldukça başarılı olan Can Bartu bu başarısıyla basketbol milli takımımızda formada giydi. Basketbol kariyerine devam ederken Fikret Arıcan'ın tavsiyeleri sonucunda Can Bartu  Fenerbahçe'de futbol oynamaya başladı.

Profesyonel Kariyeri

Efsane isim basketbol kariyerinden sonra futbola geçiş yapmıştı. Can Bartu'nun profesyonel futbol kariyeri 1956 yılında Fenerbahçe'de başladı. Can Bartu Fenerbahçe için oldukça önemli bir isimdir çünkü kariyerinde Türkiye'de Fenerbahçe'den başka bir takımda forma giymemiştir. 

Hem ligde hem de milli takımda gösterdiği başarılı performans onu İtalya'ya yönlendirdi. Can Bartu 1961 yılında İtalya Seri A'nın en köklü kulüplerinden Fiorentina'ya transfer oldu. Can Bartu İtalya'da sırasıyla Fiorentina , Venezia  ve Lazio'da oynadı. 

İtalya kariyeri boyunca Lazio'da 3 yıl Fiorentina'da 2 yıl Venezia'da 1 yıl forma giydi. İtalyan taraftarlar Can Bartu için  " Sinyor Bartu "  lakabını takmıştır. 10 Mayıs 1962'de Fiorentina ile Atletico Madrid arasında oynanan final maçında forma giyen Can Bartu bu başarısıyla Avrupa Kupaları'nda final maçında oynama şansı bulan ilk türk futbolcu olmuştur. 

Ayrıca hem basketbol milli takımı hem de futbol milli takımında forma giyen tek Türk sporcu Can Bartu'dur.

Can Bartu'nun efsaneleşen bir olayı da aynı gün basketbol maçında Galatasaray'a karşı 28 sayı kaydedip günün devamında Dolmabahçe'de çıktığı futbol maçında 1 gol atmış olmasıdır. Can Bartu profesyonel futbol kariyeri boyunca ligde 262 maça çıkıp 78 gol atmıştır.

 Milli takım forması ile de çıktığı 26 maçta 6 golü vardır Can Bartu'nun. Futbol kariyerini herşeyin başladığı Fenerbahçe takımında noktalamıştır. Lazio'da oynarken tekrar Fenerbahçe'ye transfer olmuş ve 1970 yılında kariyerini Fenerbahçe'de noktalamıştır. 

Can Bartu'nun Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda elinde basketbol topu ayağında ise futbol topu olan bir heykeli dikilmiştir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski