CRİSTİANO RONALDO VS LİONEL MESSİ

 


   Futbol denince akla ilk gelen iki isim Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi.

Dünyadaki tüm futbolseverlerin ikiye bölündüğü kiminin Cristiano Ronaldo derken kiminin de Lionel Messi dediği aşikar. Herkes tarafından kabul edilen tek gerçek ise bu ikilinin şuan futbol tarihinde oynayan en iyi iki oyuncu olduğu. Arjantinli Lionel Messi'nin asıl mevkisi sağ kanatlen Portekizli Cristiano Ronaldo'nun asıl mevkisi ise Santrafor. Ama ikisinin de gol ve asist katkısı olarak oynadıkları takımlara katkısı çok fazla. 

İşte bu muhteşem ikilinin karşılaştırması:

Gol ve Asist Karşılaştırması

Cristiano Ronaldo profesyonel futbol kariyerine 2002-2003 yılında Portekiz ligi ekiplerinden Sporting Lizbon'da başladı. Şuan futbol hayatına İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester United'ta devam eden Ronaldo profesyonel futbol kariyerinde lig maçlarında toplamda 674 gole ulaştı.

Lionel Messi ise profesyonel futbol kariyerine 2004-2005 yılında alt yapısında yetiştiği Katalan ekibi Barcelona'da başladı. Şuan futbol hayatına Franse Lig 1'de Paris Saint-Germain takımında devam eden Messi ise profesyonel futbol kariyerinde lig maçlarında toplamda 672 gole ulaştı.

Atılan gol bakımından Cristiano Ronaldo öndeyken dikkat edilmesi gereken bir detay ise Lionel Messi'nin profesyonel futbol kariyerine Ronaldo'dan 2 yıl sonra başlamış olması. Aradaki iki yıllık farka rağmen atılan gol sayısında çok küçük bir fark bulunmakta.

Asist Karşılaştırması

Cristiano Ronaldo 2009-2010 yılından 2020-2021 yılına kadar lig maçlarında toplamda 139 asiste ulaşmış.
Lionel Messi 2009-2010 yılından 2020-2021 yılına kadar lig maçlarında toplamda 226 asiste ulaşmış. 

Yapılan asist sayısına bakıldığında Lionel Messi'nin Cristiano Ronaldo karşısında karşısında farkı neredeyse 100'e dayadığı görülüyor. Tabi bunda oynadıkları mevkinin de etkisi göz önünde bulundurulmalı. Lionel Messi'nin ana mevkisi Sağ kanatken Cristiano Ronaldo'nun ana mevkisi Santrafor. 


Şampiyonlar Ligi

Cristiano Ronaldo bugüne kadar çıktığı 180 Şampiyonlar Ligi maçında 135 kez rakip fileleri havalandırdı.

Lionel Messi ise bugüne kadar çıktığı 149 Şampiyonlar Ligi maçında 120 kez rakip fileleri havalandırdı.

Cristiano Ronaldo Şampiyonlar Ligi'nde Lionel Messi'ye göre 15 gol önde. Ancak çıktıkları maç sayısına bakarsak Lionel Messi'nin maç başı gol oranı 0.81'ken Cristiano Ronaldo'nun 0.75. 

Milli Takım

Cristiano Ronaldo Portekiz milli takımıyla çıktığı 180 resmi müsabakada 111 gol atmış.

Lionel Messi Arjantin milli takımıyla çıktığı 153 resmi müsabakada 79 gol atmış.

Cristiano Ronaldo'nun milli takım kariyeri Lionel Messi'ye göre çok daha iyi. Milli takıma katkı bakımından gözle görülür bir fark bulunmakta. Ayrıca maç başına gol oranı Cristiano Ronaldo'nun 0.76'yken Lionel Messi'nin 0.59 .

Kazandıkları Kupalar

İkisinin de ortak özelliği şuan futbolun en iyi ikilisi olmalarına rağmen Dünya Kupası kazanamamaları. Cristiano Ronaldo Portekiz formasıyla Dünya kupasını kazanma başarısı gösteremezken Lionel Messi de Arjantin formasıyla Dünya kupasını kazanma başarısını gösteremedi. 

Cristiano Ronaldo Portekiz milli takımıyla Avrupa Kupasını kazanırken Lionel Messi'de Arjantin milli takım formasıyla Kupa Amerika'yı kazandı. 

Lionel Messi'nin Arjantin milli takımıyla olimpiyat başarısı bulunurken Cristiano Ronaldo'nun olimpiyat başarısı bulunmuyor.

Cristiano Ronaldo kariyerinde toplam 7 lig şampiyonluğu elde ederken Lionel Messi kariyerinde toplamda 10 lig şampiyonluğu elde etti.

Cristiano Ronaldo Şampiyonlar Ligi'nde 5 defa kupa kaldırırken Lionel Messi Şampiyonlar Ligi'nde 4 defa kupa kaldırdı.

Kulüpler Dünya Kupasını Cristiano Ronaldo 4 kere kazanma başarısı gösterirken Lionel Messi 3 kere kazanma başarısı gösterdi.

Lionel Messi 7 kere Kupa Şampiyonluğu yaşarken Cristiano Ronaldo 4 kere Kupa Şampiyonluğu yaşamıştır.

Kazandıkları kupaların toplamına bakıldığı zaman Lionel Messi bir adım öndedir. Lionel Messi hem gol hem asist bakımından şuana kadar Cristiano Ronaldo'ya göre bir adım öndeyken Cristiano Ronaldo'nun milli takıma katkısı da bir adım öndedir. 

Cristiano Ronaldo'nun en büyük başarısı ise bu istatistikleri 3 farklı kulüpte elde ederken Lionel Messi bu istatistikleri sadece Barcelona'da elde etmiştir. Ancak oynanan futbola bakıldığı zaman Lionel Messi yeteneğiyle herzaman bir adım öndedir.

1 Yorumlar

Daha yeni Daha eski