FATİH TERİM VS ŞENOL GÜNEŞ

     Türk futbolunun iki önemli ismi. Biri Galatasaray'da uzun yıllar forma giymiş diğeri ise Trabzonspor'da. Fatih Terim ve Şenol Güneş. 

Futbolculuk dönemlerinde de önemli başarılar elde etmiş olan bu 2 isim teknik direktörlük kariyerlerinde de önemli başarılara imza atmışlardır. Hem çalıştırdıkları takımlarda hem de milli takımın başında görev aldıkları dönemlerde elde ettikleri başarılarla Türk futbol tarihinin unutulmazları arasında kendilerine yer bulmuşlardır. 

Fatih Terim doğduğu yerde Adana'da başlayan futbol hayatına Türkiye'nin en önemli kulüplerinden biri olan Galatasaray'da devam etmiş ve futbol kariyerini burada noktalamıştır. Şenol Güneş ise memleketi Trabzon'da futbola başlamış ve kalecilik kariyerini anadolu'nun en önemli kulüplerinden Trabzonspor'da noktalamıştır. 

Fatih Terim VS Şenol Güneş

Fatih Terim ve Şenol Güneş'in ortak özelliği teknik direktörlük kariyerlerinin en uzun soluklu futbol hayatında forma giydikleri takımlar olmasıdır.

Fatih Terim teknik direktörlük kariyerinde Galatasaray ile 8 kez Süper Lig şampiyonluğu kazanmıştır. Şenol Güneş ise Süper Lig'de  ilk şampiyonluğunu 2015 yılında Beşiktaş'la yaşamış ve 2016 sezonunda da Beşiktaşla şampiyonluk yaşayarak teknik direktörlük kariyerine 2 şampiyonluk yazdırmıştır.

Fatih Terim çalıştırdığı takımı şampiyon yapma açısından kıyasladığımızda Şenol Güneş'e karşı büyük üstünlük sağlamıştır.

Ayrıca Şenol Güneş Beşiktaş'ı üst üste şampiyon yapan ilk Türk teknik adamdır.

Fatih Terim Galatasaray ile 2000 yılında Galatasaray ile Uefa Kupası'nı kazanma başarısı gösterip tarih yazmıştır. Türkiye'de Uefa Kupası'nı kazanan tek hoca Fatih Terim'dir. Şenol Güneş ise Uefa turnuvalarında en büyük başarısını Beşiktaş ile elde etmiştir. 2016 yılında Beşiktaş Şenol Güneş ile Uefa Avrupa Ligi'nde çeyrek final oynamıştır.

Fatih Terim ülke dışında teknik direktörlük kariyerinde İtalya Seri A takımlarından Milan ve Fiorentina takımlarını çalıştırmıştır. İtalya'da geçen 1 senelik serüven sonunda İtalyan taraftarlar tarafından kendisine " Grande Terim " ismi verilmiştir. Ayrıca İtalya devleti tarafından verilen " Commendatore " nişanına sahiptir. 

Şenol Güneş ise ülke dışındaki teknik direktörlük kariyerinde Güney Kore ekibi FC Seoul takımını çalıştırmıştır. Burada görev yaptığı iki yılın sonunda takımıyla ligde 2'ncilik başarısı yaşamıştır.

Fatih Terim ve Şenol Güneş aynı zamanda milli takımımıza en büyük başarıları yaşatan iki önemli isimdir. 

Şenol Güneş milli takımın başında görev aldığı dönemde ülkemizi 2002 Dünya Kupası'na götürmüştür. 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye'ye bronz madalya kazandıran Şenol Güneş milli takım tarihimizin en büyük başarısını elde etmiştir. Şenol Güneş milli takımımıza 2002 Dünya Kupası'nda 3'ncülüğü getiren isim olmuştur. 

Fatih Terim ise milli takımda görev aldığı dönemlerde en büyük başarısını 2008 yılında elde etmiştir. Türkiye 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Fatih Terim önderliğinde 3'ncülük başarısını elde etmiştir. Ayrıca Fatih Terim bu turnuvanın en iyi teknik direktörü seçilmiştir.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski