Genç Teknik Direktörlerin Başarısı


 

Dünya futbolunda geçmişten bu yana teknik direktörlerin yaş olarak oldukça büyük olduğunu görürüz. Kulüplerin çoğu tercihini bu yönde kullanır. Bunun en büyük sebebi bir teknik direktörün yaşı ne kadar büyük olursa tecrübesi de o kadar çoktur mantığıdır. Aslında bu mantığın çokta doğru olmadığını söylemek yanlış olmaz. 

Çünkü bir teknik direktöre başarıyı getiren birçok sebep vardır. Oyunu okuma yeteneği , gelecek planı yapabilme gibi kritik konularda ne kadar tecrübeli olsalar da bazı teknik direktörler başarılı olamaz. Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünya futbolunda genç teknik direktörlerin aslında ne kadar başarılı olabileceğini gösteren örnekler var.

Julian Nagelsmann 28 Yaşında Teknik Direktör Oldu

Genç teknik direktörlerin ne kadar başarılı olabileceğinin en büyük örneklerinden biri Julian Nagelsmann'dır. Nagelsmann 28 yaşında Bundesliga'nın en genç teknik direktörü olmuştu. Hoffenheim kulübünde başlayan kariyeri Leipzig ve Bayern Münih'le devam etti. 

Nagelsmann 34 yaşında dünyanın en büyük kulüplerinden biri olan Bayern Münih'in başına geçti. Futbolda teknik direktörün başarılı olması için illa geçmişte çok uzun bir kariyere sahip olması gerekmediğini göstermiş oldu Nagelsmann. Şuan Bayern Münih ile hem ligde hem de Şampiyonlar Ligi'nde oldukça başarılı olmayı başardı. 

Türkiye'de Genç Teknik Direktör Fırtınası


Süper Lig'de şuan takımların çoğu genç teknik direktörlere şans veriyor. Bunun en büyük sebebi genç teknik direktörlerin kendilerine verilen şansları doğru kullanabilmesi. Örneğin Emre Belezoğlu Fenerbahçe'de başlayan teknik direktörlük kariyerine Başakşehir'de devam ediyor. Emre Başakşehir başında çıktığı 5 maçta 5 galibiyet elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Emre Belezoğlu şuan 40 yaşında. 

Konyaspor'da göreve gelen İlhan Palut'ta genç teknik direktörlerin ne kadar başarılı olabileceğini gösteren isimlerden. Konyaspor'da göreve getirilen 44 yaşındaki İlhan Palut takıma adeta hayat verdi. İlhan Palut yönetimindeki Konyaspor çıktığı son 5 maçta 4 galibiyet aldı. Konyaspor şuanda ligde 3'ncü sırada ve bu başarıda en büyük pay sahibi hiç şüphesiz İlhan Palut. 

Hatayspor'da uzun zamandır görev yapan Ömer Erdoğan'da ligin başarılı genç teknik direktörlerinden. Geçen sezon Hatayspor'u ligin mücadeleci takımlarından biri haline getiren Ömer Erdoğan bu sezon Hatayspor ile şampiyonluk hesapları yapıyor. Ömer Erdoğan yönetimindeki Hatayspor şuan ligin 2'nci sırasında. 

Sergen Yalçın 48 yaşında Beşiktaş'ı ligde şampiyon yapma başarısı göstermiştir. Şuan Türkiye'de ve dünya futbolunda genç teknik direktörlerin ne kadar başarılı olabileceğini gösteren sayısız örnek vardır. Artık futbolda yeniliklere ayak uydurmalı ve yeni başarılar için adımlar atılmalıdır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski