GHEORGHE HAGİ VS ALEX DE SOUZA

 


   Bir Fenerbahçeli ve Galatasaraylı arasındaki en çok kıyaslama yapılan konu şüphesiz Hagi mi , Alex mi ? sorusudur. Fenerbahçeliler Alex'in daha büyük bir futbolcu olduğunu savunurken Galatasaraylılar Hagi'nin bir efsane olduğunu Alex'le kıyaslanamayacağını savunur. İkisinin de ortak özelliği formasını taşıdıkları renklerin en çok sevilen oyuncusu olmalarıdır. 

Gheorghe Hagi VS Alex De Souza

Gheorghe Hagi Galatasaray'da forma giydiği 5 seme içinde 4 Süper Lig Şampiyonluğu ve 2 Türkiye Kupası kazanmıştır. Alex De Souza Fenerbahçe'de forma giydiği 8 yıl içinde 3 Süper Lig Şampiyonluğu , 1 Türkiye kupası ve 2 Süper Kupa kazanmıştır.

Gheorghe Hagi sarı kırmızılı takımla birlikte Uefa Kupası ve Uefa Süper Kupası'nı kazanarak büyük başarı elde etmiştir. Alex De Souza ise Fenerbahçe'nin Uefa Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselme başarısında takımda bulunurken aynı zamanda o dönem Şampiyonlar Ligi'nde asist kralı olmuştur.

Hagi Galatasaray haricinde Steaua Bucureşti takımıyla da Avrupa Süper Kupası'nı kazanırken Alex kariyerinde diğer takımlarda bu kupayı kazanmamıştır.

Hagi profesyonel futbol kariyerinde Real Madrid ve Barcelona gibi dev kulüplerde de forma giymişken Alex De Souza kariyerinin çoğunuluğunu Türkiye ve Brezilya'da forma giyerek geçirmiştir.

İki futbolcunun da ortak özelliği kariyerlerinde en çok Türkiye'de forma giymeleridir. Hagi 5 sene Galatasaray'da Alex'te 8 sene Fenerbahçe'de kariyerinde en çok formayı giymiştir.

Gheorghe Hagi Galatasaray formasıyla onlarca gol ve asist katkısı yapmasına rağmen gol kralı veya asist kralı olmamıştır. Alex De Souza ise Fenerbahçe formasıyla Süper Lig'de 2 kez gol kralı 4 kez de asist kralı olmuştur.

Alex De Souza Fenerbahçe formasıyla çıktığı 344 maçta 171 gol atmış ve 146 kez asist yapmıştır. Gheorghe Hagi Galatasaray formasıyla çıktığı 132 maçta 59 gol atmış ve 51 kez asist yapmıştır.

Alex Fenerbahçe taraftarı için yeri doldurulmaz bir oyuncudur. Aynı şekilde Gheorghe Hagi'de Galatasaray taraftarı için aynı öneme sahiptir. 

Hagi profesyonel futbol hayatını Galatasaray'da noktalarken Alex Fenerbahçe'den ayrıldıktan sonra 2 yıl daha Brezilya'da forma giymiştir.

Gheorghe Hagi Romanya Milli takımıyla çıktığı 125 maçta 35 gol atarak Romanya'nın hala en golcü ismi olarak tanınmaktadır. Alex De Souza ise Brezilya formasıyla çıktığı 49 maçta 12 gol atmıştır.

Gheorghe Hagi tüm zamanların en büyük Romen futbolcusu olarak kabul edilmektedir.

Ülkemizde son zamanlarda oldukça sık karşı karşıya getirilen iki yerli kalecimizin " Altay Bayındır VS Uğurcan Çakır " karşılaştırmasını da okuyabilir hatta yorumlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski