Golf Neden Zengin Sporu

 Dünyanın en zor sporları arasında ilk 3'te gösterilen Golf sporu uzun zaman harcayarak oynanan bir oyundur.


Golf diğer spor dallarının aksine sessizliğin olduğu bir ortamda oynanır. En büyük püf noktası ise golf oyuncusunun sabırlı ve sakin olmasıdır. Ellerin sopayı tutuşu ve bacakların duruşu bu sporda oldukça önemlidir. 

Golf'te amaç 9 ile 18 çukura en az vuruşla  topu sokmaya çalışmaktır. Golf oynayan sporcular diğer sporculardan oldukça farklıdır. Diğer spor dallarında daha rahat bir giyim ortaya çıkarken Golf'te bunun aksine kıyafet konusunda bir resmiyet hakimdir. Polo yaka tişörtler ve keten pantalon Golf'ün olmazsa olmaz kostümüdür. 

Türkiye'de Golf oynayanların sayısı oldukça düşüktür. Golf'ün ülkemizde çok yaygın olmamasının en büyük sebepleri hem gerçekten maddi açıdan zorlayıcı olması hem de gürültüsüz ve sıradanlıktan uzak olmasıdır. Ülkemizde sporun bu türlüsü çok tercih edilmez. Golf oynarken oldukça fazla zaman geçirmek gerekir. 4-5 saatlik sakinlik gerektiren bir spor bizde çok alışılagelmiş birşey değildir. 

Golf Neden Zengin Sporu ? 

Golf gerçekten pahalı bir spor. Örneğin İstanbul'da 9 veya 18 delikli bir golf sahasında oynamak istiyorsanız bincelerce TL veya euro harcamanız gerekir. Golf tesislerinin yıllık aidatları bile binlerce lirayı bulmakta. Böyle bir sporun oyuncu kitlesini de  zenginler oluşturuyor. 

Dünya üzerinde golf sahaları'nın oldukça yüksek paralar kazandırdığı bilinmekte. Dünya'da en çok Golf oyuncusuna sahip ABD'de bu sporun yıllık getirisi yüz milyarlarca dolar. İspanya ve Portekiz'de Golf sahaları sayesinde çok yüksek kazançlar elde eden ülkeler arasında. 

Ülkemizde ise Antalya Belek bu işin merkezi. İstanbul'da ki golf sahalarında ödenen dudak uçuklatıcı ücretlere göre burada fiyatlar daha makul. Aynı zamanda burada yapılan golf sahaları ülkemize oldukça çok turist çekmekte. 

Golf oynayan turistler ise diğer turistlere göre daha çok harcama yapan ve daha bonkör bir kitleden oluşuyor. Golf'ün zengin sporu olmasının en büyük sebebi de onu oluşturan kitlenin zenginlerden oluşması. 

Dünya üzerinde 60 milyondan fazla Golf oyuncusu mevcut. Bu sayının yarısından fazlasını ABD oluşturuyor. Milyonlarca Golf oyuncusunun ortak özelliği ise zengin olmaları. 

Diğer spor dallarına göre Golf'ün yaygın olmamasının sebebi de hitap ettiği kitlenin sadece zenginlerden oluşması. Bir golf sahasında oynamanın ne kadar külfetli olduğunu bilmek Golf'ün neden zengin sporu olduğunu gayet net açıklamakta.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski