HEYKELİ DİKİLEN ADAM ALEX DE SOUZA


 

   Fenerbahçe'nin kalbi olan semte yani Kadıköy'e heykeli dikilen bir isim. Alex De Souza. 

14 Eylül 1977 yılında Brezilya'nın Parana eyaletine bağlı Curitiba şehrinde dünyaya gelmiştir. Çocukluk yılları Kolombo şehrinde geçen Alex hayatının tümüne futbolu sığdırdığı için liseyi tamamlamadan terk etmiştir. 

Futbol Yılları

Alex De Souza'nın profesyonel futbol kariyeri 1995 yılında Brezilya Seri A takımlarından Coritiba'da başlamıştır. Coritiba formasını 2 yıl giydikten sonra yine Brezilya Seri A ekiplerinden Palmeiras takımına transfer olmuştur. 

Palmeiras takımıyla geçen 3 sezonun sonunda Flamengo ve Cruzeiro formaları giyen Alex bu iki takımda çok uzun süreler oynamadan tekrar Palmeiras 'a dönüş yapmıştır. Alex'in Brezilya'dan çıkışı ise Parma'ya transfer olmasıyla başlar. 

Alex De Souza 2001 yılında 8 milyon euro karşılığında Parma'ya transfer olur. Çok yüksek bir transfer ücretiyle İtalya'nın yolunu tutan Alex şaşırtıcı şekilde Parma'da hiçbir resmi maçta forma giymemiştir. Parma'da geçen 6 ayın sonunda Cruzeiro takımına 4 milyon euro karşılığında transferi gerçekleşti. 

Cruzeiora'ya tekrar transfer olan Alex burada 2 yıl forma giydi. 2 yılın sonunda Alex'in Fenerbahçe serüveni başladı.

Fenerbahçe Yılları

Alex De Souza 2004 yılında Cruzeiro takımından 5 milyon euro bonservis bedeliyle Fenerbahçe'ye transfer oldu. Profesyonel futbol kariyeri boyunca en çok formasını giydiği takım olan Fenerbahçe Alex'in kariyeri içinde önemli bir dönüm noktasıdır. 

Daha önce oynadığı takımlarda kendi oyun stilini ve yeteneğini tam anlamıyla yansıtamayan Alex sarı lacivertli formayla bunu başardı. Fenerbahçe'de hem yeteneğini hem de stilini futbolseverlere gösterme şansı yakaladı. Alex 8 yıl giydiği sarı lacivertli formayla 3 Süper Lig Şampiyonluğu , 1 Türkiye Kupası ve 2 Süper Kupa kazandı. 

Fenerbahçe'de daha ilk sezonunda çıktığı 31 maçta 24 gol ve 16 asist yapan Alex bu başarısıyla 2004/2005 sezonunda Süper Lig'de asist kralı oldu. O sezon aynı zamanda Fenerbahçe Lig'de şampiyon oldu. Fenerbahçe'nin 100. yıl şampiyonluğunda da Alex De Souza vardı. 100. yılında gelen şampiyonlukta hiç şüphesiz en büyük pay ona aitti. Çünkü o sezon Lig'de gol kralı olmuş ve Fenerbahçe'nin Lig'de gol kralı olan ilk yabancı oyuncusu olmuştu. 

Fenerbahçe'nin tarihinde Uefa Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final gördüğü dönemde Alex yine kadrodaydı ve çeyrek finale giden yolda en büyük paylardan biri onundu. Alex 2007/2008 Uefa Şampiyonlar Ligi Asist Kralı oldu. Fenerbahçe formasıyla en uzun süre oyunda kalan yabancı futbolcu Alex De Souza'dır. 100 gol barajını geçen ilk yabancı oyuncuda yine kendisidir. 

Alex Fenerbahçe'de forma giydiği süre boyunca 2 kez gol kralı ve 4 kez asist kralı olmayı başarmıştır. 

15 Eylül 2012 yılında yönetimle arasında problemler yaşandığı sırada taraftarlar arasında para toplayarak Fenerbahçe'nin kalbi Kadıköy semtine Yoğurtçu Parkı'na heykelini dikmişlerdir. Bu hareketle hiç şüphesiz Fenerbahçe taraftarının kalbinde en unutulmaz isim Alex De Souza'dır.

1 Ekim 2012'de Fenerbahçe'yle yollarını ayıran Alex Brezilya'ya eski takımı Coritiba'ya dönmüş ve burda geçen 2 sezondan sonra profesyonel futbol hayatını noktalamıştır.

Eğer bu içeriği beğendiyseniz Türk futbol tarihinin en çok yapılan karşılaştırmalarından biri olan " Gheorghe Hagi vs Alex De Souza " başlıklı içeriği de okuyabilirsiniz.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski