HİÇ OYNAMADAN 24 YIL TRANSFER OLAN FUTBOLCU: CARLOS KAİSER

 


 Carlos Kaiser futbol dünyasının yaşayan en büyük dolandırıcısıdır. Carlos 24 yıllık profesyonel futbol hayatında hiç topa değmemiş ve buna rağmen 24 yıl futboldan para kazanmıştır. 

Carlos Kaiser 2 Temmuz 1963 yılında Brezilya'nın Porto Alegre şehrinde dünyaya geldi.  Kaiser futboldan çok ciddi paralar kazanmış hatta adına imza törenleri düzenlenmiş yıldız bir futbolcudur. Ancak Kaiser'i yıldız yapan şey onun futboldaki yeteneği değil futbol dünyasında yapmış olduğu profesyonel sahtekarlıklardır. 

Kaiser'in doğduğu yıllarda Brezilya'lı her fakir çocuğun tek kurtuluşu futbol olarak görülmektedir. Hatta Brezilya'lı her çocuğun hayalide futbolcu olmakken Kaiser bunun tam tersi futbolu seven birisi değildir. Ancak ailesi de fakirlikten kurtuluşun tek yolunun futbol olduğunu düşünerek Carlos Kaiser'i 10 yaşında Botafogo alt yapısına yazdırırlar. 

Kaiser o dönemlerde futbol oynamaktan çok arkadaşlarıyla gezip eğlenmeyi tercih eden bir çocuktur. Kaiser'i futbola yönelten şey ise onun yaşadığı üzücü olaylar oluyor. Carlos 6 yıl içinde anne ve babasını kaybediyor. Hayatta yalnız kalan Kaiser artık futbola bir iş gözüyle bakmaya başlıyor. 

Kaiser hayatını futbolla kazanmayı planladıktan sonra ilk olarak Meksika'nın Puebla takımıyla profesyonel sözleşme imzalıyor. Kaiser , Puebla takımında hazırlık maçlarında güzel bir performans ortaya koyuyor. Hem süratli hem de sert şutlar çıkarabilen Kaizer antrenmanlarda güzel bir izlenim bırakıyor. Ancak kariyerinin ilk resmi maçına çıkmadan önce sakatlanıyor. Sakatlığı bir talihsizlik olarak görülen Kaizer aslında bunu bir şans olarak görüyor çünkü furbol oynamamanın bir yolunu bulmuş oluyor. 

O dönemler bir futbolcu sakatlandım dediği anda kulüp bunu sorgulamaz ve tedavisine başlar. Zaten o dönemde MR çektirmek gibi gelişmiş bir sağlık sistemi de yok. Kaizer'in Puebla'da yaşadığı ilk sakatlığı aslında onun futbol hayatı boyunca sakatlık geçirmesi için ilk adım oluyor. Carlos sakatlığını bahane ederek oynamadan para kazanabileceğini gördüğü anda bu krizi fırsata çeviriyor. 

Kaizer Puebla kulübünde tam 2 sene hiç futbol oynamadan sakatlığını bahane ederek para kazanıyor. Brezilya'ya Botafogo kulübüne dönen Kaiser yine hazırlık maçları ve antrenmanlarda fırtına gibi esiyor. Ancak sezon başlamaya çok yakınken tekrar sakatlığı bahane ediyor. Bir süre daha bu şekilde durumu götüren Kaiser artık dikkat çekmeye başladığını anladığında dahiyane bir plan yapıyor.

 Kaiser Meksika'da oynarken kaçakçı bir arkadaşında gördüğü telsiz telefondan yola çıkarak kendine oyuncak bir telefon alıyor. Kaiser bu telefonla hayali kulüplerle hayali transfer görüşmeleri yapmaya başladı. Buna şahit olan kulüp yöneticileri Kaiser'e çok teklif geldiğini düşünüp onu elinde tutmak istedi. Kaiser bu numaralarla Brezilya'da Flamengo , Vasco  da Gama ve Bango gibi büyük takımların hepsine transfer oluyor.

 Flamengo başkanı Carlos için sürekli sakatlığı bahane ettiklerini bilmelerine rağmen " sürekli sakatlandığını hatırlıyorum " insanları nasıl ikna edeceğini çok iyi biliyor. Sizinle konuşurken cüzdanınızı bile çalabilir". diyerek aslında Kaiser'in ikna kabiliyeti çok yüksek bir dolandırıcı olduğunu da bizlere göstermiş oluyor. 

Kaiser aslında sadece sakatlığı bahane ederek kulüplerde uzun süreli kalmıyor. Kaiser'in hiç futbol oynamadan kulüplerde uzun süreli kalmasının bir diğer sebebi de A 'dan Z'ye oynadığı kulüplerde herkese kendini sevdirmesi. Bunun için yöneticilere hediyeler alan ve takım arkadaşlarının zor anlarında yanında olan Carlos kulüp çalışanlarına bol bol harçlık vererekte kendini herkese sevdirmeyi başarıyor. Hatta bunu o kadar iyi yapıyor ki oynadığı kulüplerde topa değmemesine rağmen kimse onun kulüpten ayrılmasını istemiyor. 

İnsanları ikna etmekte usta olan Kaiser Bango takımında oynadığı dönemde rakip takıma 3-1 yenildikleri sırada hoca tarafından oyuna alınmak isteniyor. Taraftarların da heyecanla oynamasını beklediği Kaiser oyuna girmemek için karşı takım taraftarının olduğu tribünlere gidip olay çıkarıyor ve kırmızı kartla oyundan atılıyor. Carlos için herşey bitti artık kimseyi kandıramaz denildiği bu olayda ise yine unutulmayacak bir harekete imza atıyor. Kulüp başkanı Kaiser'in bu hareketine olan öfkesinden soyunma odasına gidiyor ve Carlos'a tam sitem edecekken Carlos kulüp başkanına " başkanım ben seni 13 yaşında ölen babamın yerine koydum. Karşı takım taraftarı sana küfür edince dayanamadım. Biliyorum hata yaptım" diyerek yine dahiyane bir manevra yapıyor. Bunun karşısında takımdan gönderilmesi beklenen Carlos tam aksine soyunma odasından bir kahraman gibi çıkıyor. 

Kaiser artık futbolda dolandırıcılık hayatını Brezilya dışında başka ülkelerde yapmak ister. Bu hayalini gerçekleştiren Kaiser Fransa 2. Lig takımı Gazelec'e transfer olur. Öyle bir transfer gerçekleşir ki Carlos'a imza töreni bile düzenlenir. Bir yıldız edasıyla karşılanan Kaiser burada da 8 yıl hiç forma giymeden takımda kalmayı ve para kazanmayı başarır. 

24 yıl süren futbol hayatı boyunca hiç topa dokunmadan çok ciddi paralar kazanan Kaiser bu durum için " Oynamadım. Gerçekten hiç oynamadım. Çünkü oynamak istemedim. Ben sadece eğlenmek istedim. " sözleriyle açıklıyor.

Carlos Kaiser gibi futbol oynamadan futboldan para kazanmayı hedefleyen ve bunu başarabilen isimler elbette var. Bunlardan biri olan Ali Dia'nın futbol oynamadan futboldan nasıl para kazanabildiğine şahit olmak istiyorsanız " Ali Dia Tarihin En Sahtekar Futbolcusu " haberini okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski