İngiltere Premier Lig Futbolun Kalbi

 Futbolun seyir zevki en yüksek ligi hiç şüphesiz İngiltere Premier Ligi'dir. Bunun en büyük sebebi ise Premier Lig'deki mücadelenin diğer liglere göre çok daha yüksek tempoda olmasıdır.

Dünya genelinde en çok yayın geliri elde eden lig Premier Lig'dir. Premier Lig'in futbolseverler tarafından en çok takip edilen ve izlenilen lig olması oynanan futbol ile açıklanabilir. 

Örneğin Fransa Lig 1'de belirli takımların karşılaşmaları göze hitap ederken İngiltere'de böyle değildir. Premier Lig'de oynanan her karşılaşma rakibe bakılmaksızın bir mücadele örneğidir. Fransa'da PSG her sene şampiyonluğun en büyük adayıdır. Ama İngiltere'de her sene şampiyon değişebilir önceden sezon sonunda hangi takımın şampiyon olacağı kestirilemez. 

Çünkü Premier Lig'de mücadele eden çoğu takım şampiyonluğa adaydır. Manchester City , Liverpool , Manchester United , Chelsea , Leciester City ve Arsenal gibi birçok dünya devi kulübü bünyesinde barındırır Premier Lig. Bu kulüpler her sene şampiyonluk için yarışırlar. Buda maçlarda mücadelenin en yüksek noktaya çıkmasını sağlar.

 Diğer liglere göre Premier Lig'te futbol daha sert oynanır. Örneğin Süper Lig'de özelliklede son dönemlerde basit faullerden bile oyun sürekli durmaktadır. Oyunun sürekli durması tempoyu yavaşlatır ve seyir zevkini düşürür. Premier Lig'de bunu görme şansınız çok düşüktür. Çünkü 90 dakikanın her anında mücadele ve yüksek tempo vardır. 

3 Yıllık Yayın Geliri 5 milyar 250 Milyon Euro

Bu sebepten Premier Lig yayın gelirleri dünyadaki diğer bütün liglerden daha fazladır. 2021 yılında yapılan yeni anlaşmayla Premier Lig yayın geliri 3 yıllık olmak üzere 5 milyar 250 milyon euro'dur. Bu dudak uçuklatıcı rakam aslında Premier Lig'in neden futbolun kalbi olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. Futbolseverlerin hiç şüphesiz keyifle takip ettiği ilk ligdir Premier Lig. 

Örneğin geçen sezonun şampiyonu Manchester City bu şampiyonluktan 163 milyon sterlin gelir elde etti. Şampiyonluktan elde edilen bu gelir aslında Premier Lig'in diğer liglere göre ne kadar çok kapsamlı olduğunu göstermekte. Premier Lig'de yayın geliri her kulübe 123 milyon sterlin tutarında eşit şekilde dağıtılmaktadır. 

Kulüplerin bu kadar yüksek yayın geliri elde etmesi doğal olarak ligin kalitesini yükseltmeye yöneliktir. Premier Lig'de her kulübün mücadeleye dahil olmasının sebebi de hem galibiyet primlerinin hem de yayın gelirlerinin diğer liglere göre oldukça yüksek olmasıdır. Premier Lig'de hakemlerde oyunun soğumaması için çok ufak fauller için oyunu durdurmazlar.

Premier Lig'in neden futbolun kalbi olduğunu anlatmak için daha birçok neden sıralayabiliriz. Hiç düşmeyen tempo ve seri oyun stili İngiltere futbolunu vazgeçilmez yapan başlıca nedenler arasında.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski