JAMİE VARDY: FABRİKA İŞÇİSİYDİ PREMİER LİG GOL KRALI OLDU

 


23 yaşında fabrikada işçisiyken 28 yaşında Premier Lig Kupası'nı kazanmış ve sonrasında Premier Lig'de gol kralı olmuş bir isim Jamie Vardy. Yoksulluk , hapis , parasızlık , şampiyonluklar ve gol krallığını barındıran bir başarı hikayesi Jamie Vardy'nin hikayesi. 

11 Ocak 1987'de İngiltere Sheffield şehrinin en yoksul mahallesi Hillsborough'da  dünyaya geldi Vardy. Jamie çocuk yaşlarında hayatını futbola adamıştı. 10 yaşından itibaren sokaklarda futbol oynayan Jamie yeteneğiyle de kendini belli ediyordu. 

Jamie fakir bir ailenin çocuğuydu ve ailesi de Jamie'nin futbolcu olmasının onların kurtuluşu olacağını düşünüyordu. Hatta Jamie'nin sadece futbola odaklanması için okulu bırakmasına bile teşvik eden ailesi olmuştu. 

Sheffield Wednesday'dan Zayıf Diye Gönderildi

Jamie 15 yaşında Sheffield seçmelerine katılmış ve seçmelerde kazanarak takıma alınmıştı. Jamie'nin seçmeleri kazanması ailede de adeta bayram havası yaratmıştı. Fakirlikten tek kurtuluşlarının Jamie olduğuna inanan aile bu duruma oldukça sevinmişti. Ancak işler düşünüldüğü gibi gitmedi. Sheffield'ın alt yapı antrenörü Jamie'yi sıska ve güçsüz buluyor , takımdan göndermeyi düşünüyordu. Öylede oldu devre arasında Jamie'yi takımdan gönderdiler. 

Ailenin tek kurtuluşu olarak görülen Jamie'nin takımdan gönderilmesi evde de bir matem havası yarattı. Tüm hayatı futbol olan bunun için eğitim hayatını bile yarıda bırakan Jamie 6 aylık serüvenle ortada kalmıştı. O dönemde Jamie'ye en büyük darbe ailesinden geldi. Sheffield'dan gönderilmesini hazmedemeyen ailesi Jamie'ye futbolcu olamadıysan bu evde de yerin yok diyerek onu evden kovdu. 

Jamie 16 yaşında hayatının en kötü dönemini yaşıyordu. Futbol hayatı bitmiş , evinden kovulmuş olan Jamie bir süre arkadaşında kaldıktan sonra bir karavan kiraladı. Karavanda kalırken çalışması gerektiğini anlayan Jamie tıbbi malzemelerin üretimini yapan bir fabrikada kendine iş buldu. 

Günde 12 Saat Fabrika'da Çalışıyordu

Yürüme engelli bireyler için malzeme üreten fabrikada sıcak fırından çıkan ağır aletleri yükleme kamyonuna taşımakla uğraşan Jamie günde 12 saat bu işi yaptıktan sonra yoğun bel ağrılarıyla eve gidiyordu. 16 yaşında başlayan fabrika serüveni 20 yaşına kadar devam etti. 

Büyük bir futbolcu olmanın hayallerini kurarken günde 12 saat çalışan bir işçi olmuştu Vardy. Bu dönemde hayatı tamamen alt üst olan Vardy herkesle kavga eden mekanlarda sürekli kavgaya karışan biri olmuştu. Vardy'nin futbola dönüşü ise arkadaşlarının ısrarı ile oldu.

Amatör Kulüp'te 20 Yaşında Futbola Tekrar Başladı

Arkadaşlarının ısrarı ile Stocksbridge Park Steels kulübünde 2007 yılında amatör olarak futbol oynamaya başlayan Jamie aynı zamanda fabrikada ki işinede devam ediyordu. Hatta haftaiçi oynanan maçlarda işe geç kalmamak için hocası onu oyundan erken alıyordu. 

Birgün iş çıkışı bir grubun çocukluk arkadaşıyla sağır diye dalga geçildiğini duyan Vardy buna dayanamamış ve o 3 kişiyi hastanelik edene kadar dövmüştü. Tutuklanan Vardy mahkemeye çıkmış ve hakim ona elektronik kelepçe cezası vermişti. 6 ay boyunca maçlara bile elektronik kelepçeyle katıldı Vardy. 

Jamie tüm bu olumsuzluklara rağmen gollerini atmaya devam ediyor ve her sene üstüne koyuyordu. 2010 yılında Halifax Town takımına transfer oldu. Burada 26 gol atan Vardy diğer sezon Fleetwood Town'a transfer oldu. Burada 1 sezonda 31 gol atan Jamie hem takımın bir üst lige yükselmesine büyük katkı sağladı hem de gol kralı oldu. Jamie o sezon takım tarafından " Yılın Oyuncusu " ödülünü kazandı. 

Jamie her ne kadar golleriyle kendini alt liglerde ünlenen bir oyuncu yapmış olsa da kariyerinde daha yüksek yerlere gelmek için yaşı çok geç olarak düşünülüyordu. Tamda o dönemlerde 2012 yılında Leciester City scout ekibi Jamie'yi izlemiş ve hakkında olumlu rapor yazmıştı. Vardy 2012 yılında 1 milyon Sterlin gibi yüksek bir ücretle Leciester City'ye transfer oldu.

25 Yaşında Alt Liglerden Leciester City'ye

Jamie olmaz denileni başarmış ve futbolda pek görülmeyen birşeye imza atmıştı. 25 yaşında yüksek bir ücretle alt liglerden Leciester'a transfer olmuştu. Onun bu transferi çok tartışılmış Leciester yönetimi eleştiri oklarının hedefi olmuştu. 

İlk sezonunda Vardy istediğini yapamamış ve eleştirilmeye devam edilmişti. 2014 yılında bir sonraki sezon Leciester City Premier Lig'e yükselmiş Vardy'de bu yükselişe en büyük katkıyı sağlayanlardan biri olmuştu. 41 maçta 16 gol 11 asistlik performans sergileyen Vardy kendisini eleştiren kitleyi de şaşırtmıştı. 

2015 yılında Premier Lig'te şampiyonluk yaşayarak tarih yazan Leciester City'de bir tarihte Jamie Vardy yazmıştı. Üst üste 11 maçta gol atarak Ruun van Nistelrooy'un rekorunu kıran Vardy o sezon birde Premier Lig'de yılın futbolcusu seçildi. Vardy o dönemlerde ilk kez milli formayı da giyme şansı elde etmişti.  

Gollerine hız kesmeden devam eden Jamie 2019/2020 sezonunda ise 33 yaşında 23 gol atarak İngiltere Premier Lig gol kralı oldu. 16 yaşında fabrikada işçi olarak başlayan hayatına 33 yaşında İngiltere Premier Lig gol kralı olarak devam etti Vardy. Olmaz denileni başardı ve şuan hala Leciester City formasıyla gollerini atmaya devam ediyor.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski