KARPATLARIN MARADONASI HAGİ

    Karpatların Maradonası lakaplı tam adıyla Gheorghe Hagi o bir Galatasaray efsanesi. Hiç şüphesiz Galatasaray kulübü tarihinin en büyük oyuncularından biridir Gheorghe Hagi.

5 Şubat 1965 yılında Romanya'nın Köstence şehrinde dünyaya gelmiştir.  Hagi aslen Rumen'dir.

Futbol Yılları

Gheorghe Hagi futbol hayatına 1979 yılında Romanya'nın Farul Köstence takımında başlamıştır. Hagi Farul Köstence takımıyla 1982 yılında profesyonel sözleşme imzalamış ve ilk kez Romanya 1'nci Futbol Ligi'nde oynamıştır. Profesyonel kariyerine adım attıktan 1 sene sonra Bükreş'in köklü kulüplerinden  Sportul Studentesc takımına transfer olmuştur. Gheorghe Hagi burada forma giydiği 2'nci senede Romanya'nın en iyi oyuncusu seçildi. Bu başarısı ona Steaua Bükreş takımına transfer olma fırsatını kazandırdı. 

Hagi 1986 yılında Steaua Bükreş takımına transfer oldu. Gheorghe Hagi Steaua Bükreş takımı formasıyla 3 lig şampiyonluğu ve Avrupa Süper Kupası kazanma başarısını elde etti. Performansıyla futbolseverleri kendine hayran bırakan Hagi dünyanın en büyük kulüplerinden Real Madrid'in de gözünden kaçmadı. 

Gheorghe Hagi 1990 yılında La Liga'nın en köklü kulüplerinden Real Madrid'e transfer edildi. Real Madrid'e büyük beklentilerle transferi yapılan Hagi burada forma giydiği ilk sezonunda istenilen performansı elde edemedi. Kulüpten gönderilmesi planlanan Hagi yönetimden gönderilmemesi için bir şans daha istedi. 

Real Madrid Gheorghe Hagi'ye bir şans daha vermeyi uygun gördü ve bir sezon daha takımda kalmasını kabul etti. Hagi verilen bu şansı 2'nci senesinde değerlendirmesini bildi ve o sezon takımın en gözde oyuncularından biri haline geldi. Ancak son maçında Real Madrid'in şampiyonluğu Barcelona'ya kaptırması Hagi için rahatsız edici bir durum oldu. 

Real Madrid'te 2 sezonda 64 maçta 15 gol 42 asist yapan Hagi Real Madrid'in takımda kalma teklifini kabul etmedi ve İtalya'nın Brescia takımına transfer oldu.  Brescia takımında 2 yıl forma giyen Hagi buradan yine dünyanın en büyüklerinden biri olan Barcelona kulübüne transfer oldu. İki sezon giydiği Barcelona formasından sonra Hagi'nin Türkiye serüveni başladı ve Galatasaray'a transfer oldu.

Galatasaray Yılları

Galatasaray kulübü için unutulmaz bir oyuncu olan Gheorghe Hagi 1996/1997 yılında Fatih Terim'in ısrarlarıyla transfer edildi. Galatasaray'a transferi esnasında Hagi birçok tepkiyle karşılaştı. Hagi transferi sonrası Türk basını yaşının aslında 31 değil 35 olduğu gibi iddaaları ortaya attı. Ancak Gheorghe Hagi bu iddaalara karşılık olarak eleştirilere cevabım sahada olacak dedi. 

Hagi bu açıklamasının hemen ardından ilk 3 maçında takıma galibiyeti getiren golleri attı. Galatasaray forması altında mücadele ettiği dönemde 4 Süper Lig Şampiyonluğu , 2 Türkiye Kupası , Uefa Kupası ve Uefa Süper Kupası'nı kazanma başarısı gösterdi. Kariyerinde en çok forma giydiği takım Galatasaray olan Gheorghe Hagi bu forma altında 132 maçta 59 gol 51 asistle oynadı. Hagi Galatasaray'da verdiği mücadele ile sarı kırmızılı taraftarların kalbinde kendine unutulmaz bir yer açmayı başardı.

Gheorghe Hagi profesyonel futbol kariyerini en çok forma giydiği takım olan Galatasaray'da 2001 yılında noktaladı.

Gheorghe Hagi Galatasaray'da Attığı Unutulmaz Goller Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski