KOBE BRYANT


    Geçtiğimiz yıl talihsiz bir şekilde geçirdiği helikopter kazası sonucu hayata veda eden Kobe Bryant basketbol tarihinin unutulmaz oyuncuları arasındadır. 23 Ağustos 1978 yılında ABD'nin Pensilvanya eyaletine bağlı Phiadelphia kentinde dünyaya geldi.

Çocukluk Yılları

  Kendisi gibi basketbolcu bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Babası Joe Bryant NBA ve Avrupa'da basketbol oynamış bir isimdir. Kobe ismini babasının çok sevdiği Japonya'nın Kobe şehrine ait meşhur bifteği olan Kobe bifteğinden almıştır. 
  Basketbolla tanışması ise çok küçük yaşlara dayanır. Henüz daha 3 yaşındayken basketbol oynamaya başlamıştır. Babasının İtalya'da bir takıma transfer olması nedeniyle 6 yaşındayken ABD'den İtalya'ya taşınan Kobe burada da basketbol oynamaya ara vermeden devam etmiştir. Kobe 13 yaşındayken babası basketbol kariyerini noktalamış ve tekrar ABD'ye dönmüşlerdir. Phiadelphia eyaletinde eğitim hayatına devam eden yıldız isim Lower Merion Lisesi'nde oynadığı basketbolla çok kısa zamanda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kendi yeteneğinin farkında olan Kobe üniversiteye gitmeden daha 17 yaşındayken NBA seçmelerine katılma kararı almıştır. 

Profesyonel Kariyeri

  1996 yılında NBA seçmelerinde Charlotte Hornets tarafından 13. sırada seçildi. Ancak seçmeler sırasında yapılan hazırlık maçlarında onun potansiyelini fark eden Lakers genel menajeri Jerry West tarafından Lakers'a takas edildi. Onun yeteneği için Bryant'ın çalışması bugüne kadar gördüklerim arasında en iyilerden biriydi Jerry West Lakers'a geçişini sağlamıştır. Lakers'te çıktığı ilk maçında NBA Ligi tarihinde forma giyen en genç oyuncu ünvanını almıştır. Bu ünvanı 18 yıl elinde tutmuş ve Jermaine O'Neal Boston Celtics'te daha küçük yaşta forma giyene kadar korumuştur.
 Rakip takım savunma oyuncularını oynadığı oyunla yıpratan Kobe bu oyun stiliyle " Kara Mamba " lakabını almıştır.  2014 yılında kariyeri boyunca 32 bin 292 sayıya ulaşan Kobe bu sayıyla NBA tarihinin en skorer 3'üncü oyuncusu olmaya da hak kazanmıştır. Attığı sayılarla basketbolun bir diğer efsanesi Michael Jordan'ı geçmiştir. 

Başarıları

   Los Angeles Lakers formasıyla 5 NBA şampiyonluğu kazandı.
   18 kez All-star seçildi.
   2008 ve 2012 olimpiyatlarında ABD milli takım formasıyla 2 altın madalya kazandı.
   2009 ve 2010 yılında final serisinin  2008 yılında ise normal serinin en değerli oyuncusu ilan edildi       ve   MVP ödülünü almaya hak kazandı.
   NBA tarihi boyunca 30 bin sayı ve 6 bin asist barajını geçen tek oyuncu oldu.
   Lakers'ta geçen 20 sezonla NBA oyuncuları içinde bir takım formasını en uzun süre giyen oyuncu           oldu.
   Daha sayısız başarıya imza atan Kobe Bryant basketbol kariyeriyle unutulmayacak oyuncular arasında daima ilk sıralarda yer alacaktır.

Ölümü

  26 Ocak 2020 tarihinde California'da geçirdiği helikopter kazası sonrasında 41 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Aynı kazada helikopterde bulunan 13 yaşındaki kızı Gianna ve 7 kişi daha yaşamını yitirdi.
   

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski