Kupa Beyi Ankaragücü

 MKE Ankaragücü " Kupa Beyi " adını 1980-1981 senesinde Türkiye Kupası'nı kazandığı dönemde almıştır.

Türkiye'de İlki Başardı

Ankaragücü 1980-1981 senesinde Türkiye Kupası'nı kazanarak tarihe geçti. İlk defa 1. Lig'de oynamayan bir takım Türkiye Kupası'nı kazanma başarısı göstermiştir. O dönem Ankaragücü'nün tek hedefi ait olduğu yere 1. Lig'e çıkmaktı. Türkiye Kupası'ndan ziyade takım lig maçlarına odaklanmıştı. 

Ancak kupa maçlarında üst üste gelen galibiyetler takımın seyrini değiştirdi. Düzcespor , Muhafızgücü, Konyaspor , Orduspor ve Altay takımları karşısında alınan galibiyetler Ankaragücü'nü çeyrek finale taşımıştır. Altay önceki sene Türkiye Kupası'nı kazanan takımdır. 

Kazanılan bu maçlara rağmen takımın yine ilk hedefi Türkiye Kupası değil lig maçları olmuştur. Düzcespor maçında teknik direktör Coşkun Süer takımı as kadro oyuna sürdüğü için görevine son verilmiştir.  Coşkun Süer'in yerine teknik direktörlük görevine Yılmaz Gökdel getirilir. 

Takım Türkiye Kupası'nda çeyrek finale çıkmasına rağmen daha ilerisi olmaz diye düşünülürken Ankaragücü çeyrek finalde Beşiktaş ile eşleşir. Çeyrek finalin ilk ayağında Ankaragücü İstanbul'dan 2-0'lık yenilgiyle döner. İşlerin oldukça zorlaştığı düşünülürken Ankara'da oynanan maçta Ankaragücü zoru başarır. Normal süresi 2-0 Ankaragücü'nün üstünlüğüyle biten maçta uzatma dakikalarında " Kupa Beyi " golü bulur ve Türkiye Kupası'nda Beşiktaş'ı eleyerek yoluna devam eder.  O gün İrfan Ertürk'ün attığı gol Ankaragücü'nü yarı finale taşır. 

Yarı finalde Ankaragücü'nün rakibi Fenerbahçe olur. Yarı finalin ilk ayağında İstanbul'da Ankaragücü Fenerbahçe karşısında 1-0 kazanır. Ankara'da oynanan maç ise 0-0 'lık eşitlikle sonuçlanır. Planları arasında Türkiye Kupası olmayan Ankaragücü turnuvada finale adını yazdırır. Tarihte görülmemiş bir başarıya imza atmaya ramak kalmıştır. Final maçının ilki Ankara'da oynanır. Ankara'da oynanan karşılaşmada Ankaragücü Boluspor'u 2-1'lik skorla yener. 

13 Mayıs 1981'de Bolu'da oynanacak karşılaşma için adeta tüm Ankara , Bolu'ya akın eder. O gün Bolu'ya giden otobüslerin sayısı  tahmin edilemez kadar çoktur. Bolu kendi evinde deplasmanı yaşarken Ankaragücü taraftarı takım sahaya çıkarken hiç unutulmayacak bir şov yapmıştır. Tarihe damga vuran maçta finalin ikinci ayağında 0-0'lık sonuç ortaya çıkar ve MKE Ankaragücü kupayı kazanan takım olur. MKE Ankaragücü o gün Türkiye Kupası'nı kazanarak futbol tarihinde unutulmayacak bir başarıya imza atmıştır. 

Yılmaz Gökdel'in öncülüğünde Hikmet Hancıoğlu , Adil Eriç , Fuat Akyüz , İhsan Kavak , Taner Kalender, Haluk Kargın , Nazmi Erdener , Cüneyt Memişoğlu , Mehmet Şahin , İrfan Ertürk ve Sadık Aksöz'ün yer aldığı kadro Türkiye futbol tarihine damga vurmuştur.

Şuan hala alt liglerde oynayan bir takım Türkiye Kupası'nı kazanma başarısı gösterememiştir. Ankaragücü bu başarısıyla " Kupa Beyi " lakabını almıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski