Kylian Mbappe VS Erling Haaland


 


Dünya futbolunun iki genç yıldızı. 

Biri Cezayir asıllı Fransa milli takım oyuncusu Kylian Mbappe. Paris Saint-Germain forması giyen yıldız isim dünyanın en iyi santraforlarından. Diğeri İngiltere doğumlu Norveç milli takım forması giyen Erling Haaland. Borussia Dortmund forması giyen yıldız isim günümüzün en skorer oyuncularından. Sizin için genç yaşta dünya futboluna damga vuran bu iki ismi karşılaştırdık.

Kylian Mbappe VS Erling Haaland

Kylian Mbappe profesyonel futbol kariyerine alt yapısında yetiştiği Fransa Lig 1 ekiplerinden Monaco'da başlamıştır. Mbappe 2015-2016 sezonunda daha 17 yaşındayken Monaco ile profesyonel sözleşme imzalamıştır. 

Erling Haaland ise profesyonel futbol kariyerine alt yapısında yetiştiği ülkesi Norveç'in 2'nci Ligi'nde mücadele eden Bryne takımında başlamıştır. Haaland 2015-2016 sezonunda henüz 15 yaşındayken Bryne ile profesyonel sözleşme imzalamıştır.

Kylian Mbappe profesyonel kariyeri boyunca çıktığı 172 maçta 117 gol atmıştır. Erling Haaland ise profesyonel kariyeri boyunca çıktığı 138 maçta 100 gol atmıştır.

Kylian Mbappe Fransa Milli Takım formasıyla çıktığı 65 maçta 30 gol atmıştır. Erling Haaland ise Norveç Milli Takımıyla çıktığı 61 maçta 42 gol atmıştır.

Kylian Mbappe bugüne kadar Monaco ve PSG takımlarında forma giymiştir. Erling Haaland ise bugüne kadar Bryne , Molde , Red Bull Salzburg ve Borussia Dortmund takımlarında forma giymiştir.

Kylian Mbappe Monaco ile bir kez Fransa Lig 1 şampiyonluğu , PSG ile 3 lez Fransa Lig 1 şampiyonluğu yaşamıştır. Erling Haaland ise Avusturya ligi ekiplerinden Red Bull Salzburg ile forma giydiği dönemde şampiyonluk yaşamıştır.

Kylian Mbappe Fransa Milli Takım formasıyla 2018'de FIFA Dünya Kupası'nı kazanma başarısı göstermiştir. Erling Haaland Norveç Milli Takım formasıyla büyük bir başarı elde etmiş sayılmaz.

Kylian Mbappe PSG takımına 145 milyon euro gibi dudak uçuklatıcı bir bonservis bedeliyle transfer olmuştur. Erling Haaland ise Borussia Dortmund takımına 20 milyon euro bonservis bedeliyle transfer olmuştur.

Kylian Mbappe''nin şuan güncel piyasa değeri 160 milyon eurodur. Erling Haaland'ın ise şuan güncel piyasa değeri 150 milyon eurodur.

Kylian Mbappe ile Erling Haaland arasındaki en büyük benzerlik ise ikisinin de harika santrafor olmasıdır. Sol ayağını kullanan Erling Haaland henüz 21 yaşındadır ve dünya futboluna damga vurmuştur. Sağ ayağını kullanan Kylian Mbappe ise henüz 22 yaşındadır ve oda hiç şüphesiz geleceğin en büyük santraforlarından biridir. 

Kylian Mbappe golleriyle Fransa Lig 1'in korkulu rüyası olurken Erling Haaland'da golleriyle Bundesliga'nın korkulu rüyası haline gelmiştir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski