MİKE TYSON

 


  Mike Tyson tam adıyla Michael Gerard Tyson 30 Haziran 1966'da Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Brooklyn kentinde dünyaya geldi.  Mike Tyson profesyonel boks dünyasında oldukça popüler bir isim.

Boks Kariyeri


WBA , WBC ve IBF ödüllerini aynı anda alan ve bu ödülleri art arda birleştirmeyi başarabilen tek boksör Mike Tyson'dır. 1987 ve 1990 yılları arasında deyim yerindeyse ambargo koyan Tyson bu yıllar aralığında dünyanın tek ağır siklet boks şampiyonu olma başarısını elde etmiştir. Kendisi boks dünyasının gelmiş geçmiş en asi dövüşçüsü olarak tanımnlanmaktadır. 

 Mike Tyson dünyanın en genç ağır siklet boks şampiyonu ünvanını halen daha elinde tutmaktadır. Mike Tyson 1988 yılında karşılaştığı rakibi Larry Holmes gibi kariyerinde hiç nakavt olmamış bir boksörü nakavt etme başarısına sahiptir. 1988 yılında yine boks dünyasının bilinen isimlerinden Michael Spinks gibi hiç nakavt yüzü görmeyen bir rakibi 1. rauntta nakavt etmiştir. 

Çıktığı 37 müsabakanın tamamını kazanan Mike Tyson ilk mağlubiyetinin 1990 yılında Buster Douglas ile yaptığı karşılaşmada aldı. Bu maçtan sonra Tyson WBA , WBC ve IBF kemerlerini de kaybetti.

Çalkantılı Hayatı


1990 yılında mağlubiyetle tanışan Mike Tyson aynı yıl skandallarla da gündeme geldi. Aynı yıl ABD Güzellik Kraliçesi'ne tecavüz iddaasıyla gündeme gelen ünlü boksör bu davadan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapishane geçirdiği zamanda Müslüman olan Mike Tyson bu kararı sonrası ismini de Malik Abdülaziz olarak değiştirdi. Yasadışı olaylarla sıkça adından söz ettiren Tyson hapishaneden çıktıktan hemen sonra bir bar kavgası sonucu tekrar mahkemelik oldu.

Dünya Boks Konseyi ve Dünya Boks Birliği tarafından WBA ve WBC Ağır Siklet Şampiyonluğu ünvanını alan Tyson 1996'da Holyfield'a yenilerek WBA ünvanını kaptırdı.

1997 yılında Evander Holyfield'la karşı karşıya geldiği ünvan maçında Holyfield'ın kulağını koparan Tyson diskalifiye oldu. Bu maç sonrası iki yıl men cezası alan Mike Tyson Ohio şehrinde ömür boyu boks yapamama cezasına çarptırıldı. 

Kariyeri boyunca çıktığı maçlardan 300 milyon dolardan fazla gelir elde etti. Sadece 2003 yılında bir maç için 30 milyon dolar para alan Mike Tyson kazandığı dudak uçuklatıcı paralara rağmen iflas ettiğini açıkladı.

Boks dünyasının en büyük dövüşçülerinden Muhammed Ali ile George Foreman'ın arasında geçen dünya tarihinin en unutulmaz maçını okumak isterseniz " Muhammed Ali VS George Foreman " adlı haberi okuyabilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski