Muhammed Ali VS George Foreman

 


Dünya boks tarihinin en büyük maçında 30 Ekim 1974 tarihinde  Zaire'nin başkenti Kinshasa'da karşı karşıya gelen 2 isim Muhammed Ali ve George Foreman.  

Muhammed Ali 1960'lı yıllarda dünya şampiyonu olmuş fakat Vietnam Savaşı'na gitmeyi reddettiği için unvanı elinden alınmıştı. 1970'li yıllarda geri dönüş yapmaya çalışan Muhammed Ali eski formunda değildir. Hatta onun bu formsuz durumu boks dünyasının ünlü isimleri olan Frazier ve Norton'a karşı dövüşürken yenilgi almasına neden olmuştur.  

Ancak 1974 yılında Frazier ile yaptığı müsabakada galip gelerek dönemin 1 numarası George Foreman ile dövüşme şansı elde eder. İki efsanenin karşı karşıya geldiği karşılaşmada nefesler tutulmuşken George Foreman talihsiz şekilde sakatlanır ve maç 1 ay sonraya ertelenir. 

1 ay sonra bu ikili karşı karşıya geldiğinde herkes Muhammed Ali'nin Foreman'a karşı şansı olmadığını düşünürken Muhammed Ali tarih yazar. Maçın ilk roundlarında Muhammed Ali Foreman'a karşı etkisiz dövüşür. Hatta bu etkisiz dövüşmesi Foreman'ın Muhammed Ali'yi yıpratmasına sebep olur. Fakat karşılaşmada 8. rounda gelindiğinde Muhammed Ali Foreman'ın yorulduğunu hisseder ve etkili yumruklarıyla Foreman'ın fişini çeker. Muhammed Ali o gün dönemin efsanesi George Foreman'ı 8.round'da nakavt eder. 

Muhammed Ali ve George Foreman'ın Kariyeri

Muhammed Ali  profesyonel boks kariyerinde sadece 5 kez yenilgi aldı. George Foreman'da profesyonel boks kariyerinde sadece 5 yenilgi aldı.

Muhammed Ali oynadığı profesyonel müsabakalarda 37 kez rakibini nakavt ederken George Foreman profesyonel müsabakalarda 68 kez rakibini nakavt etmiştir.

Muhammed Ali profesyonel müsabakalarda toplamda 56 maç kazanırken George Foreman profesyonel müsabakalarda 76  maç kazanmıştır.

Muhammed Ali toplamda profesyonel olarak 61 müsabakaya çıkmıştır. George Foreman ise profesyonel olarak 81 müsabakada dövüşmüştür.

George Foreman'ı boks kariyeri boyunca nakavt edebilen tek isim Muhammed Ali'dir.

Muhammed Ali Dünya Şampiyonluğunu 3 kez kazanan tek boksördür.

George Foreman 1994 yılında 45 yaşındayken Michael Moorer'i nakavt ederek tarihin "En Yaşlı Ağır Siklet Boks Şampiyonu " unvanını kazanmıştır.

Muhammed Ali 1960'ta Roma'da ağır hafif siklette altın madalya kazanmış daha sonra 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya almıştır. George Foreman ise 1968 yılında Meksiko'da düzenlenen Yaz Olimpiyatları'nda ağır siklette altın madalya kazanmıştır.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski