N'GOLO KANTE: KAĞIT TOPLAYICILIĞINDAN FUTBOLUN ZİRVESİNE

 


Çocukluk Yılları

    Daha yaşanabilir bir yer için 1980'de Mali'den Fransa'ya göç eden bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi N'golo Kante. 29 Mart 1991'de Fransa'nın Paris şehrinde doğdu. Yoksul bir ailenin ilk göz bebeğiydi Kante. Hayat ona daha çok küçük yaşlardayken sorumluluk yüklemişti. N'golo Kante'nin babası o daha küçükken vefat etmişti. 

Kante küçük yaşta ailesinin tüm sorumluluğunu üstüne almıştı. Bakması gereken bir annesi ve kardeşleri vardı. Paris'in Rueil Malmaison bölgesinde büyüyen Kante burada çöp toplamaya başladı. O çöp toplarken annesi de temizlikçilik yapıyordu. Yorulmak bilmeyen yapısı kağıt topladığı dönemlerde para eden her atığı aramak için hiç durmadan kilometrelerce yol yürümesiyle başladı Kante'nin. 

Topladığı atıkları geri dönüşüm firmalarına satar ve bu şekilde ailesine bakmaya çalışırdı.Ancak bu şekilde ilerledikçe geriye gideceğini farketmesi geç olmadı. Kante ileriye yatırım yapmak istiyor ve bu hedef uğruna çalışıyordu. 

1998 yılında Fransa'da oynanan Dünya Kupası Kante için yeni bir yolun başlangıcıydı aslında. O dönem Fransa'nın Dünya Kupası'nı kazanmasında büyük rol oynayan Afrikalı göçmen futbolcuların isimlerini de öğrtenmişti Kante. 

Futbol Kariyerine Attığı İlk Adım

O dönem evinin yakınlarında çok sayıda futbol akademisi açıldığını gören Kante kararnı vermişti. Hayatına bu şekilde yön vermek isteyen yıldız isim JS Suresnes'te futbola ilk adımı attı. Kante kulübe kaydını yaptırdığında takımın en küçüğü ve en güçsüzüydü. Bazıları tarafından mücadele etmekte zorlanacağı düşünülse de Kante çok büyük mücadelelerin içinden gelmiş biri olarak asla pes edecek değildi. 

Küçük boyuna rağmen sahanın bir ucundan bir ucuna giden bir orta sahaydı Kante. Futbola başladığı JS Suresnes'te tam 11 yıl geçiren Kante aynı zamanda takımın en sadık ve çalışkan oyuncusuydu. 2010 yılında Kante Boulogne kulübüne transfer oldu. 

Profesyonel Kariyeri

2012 yılında ise kariyerinde ilk profesyonel maçına takımın küme düşmeyi garantilediği Monaco karşılaşmasında çıktı. Diğer sezon Championnat National liginde mücadele eden takımda Kante 1 maç harici tüm maçlarda forma giydi. 2013 yılında Fransa Ligue 2 takımlarından Caen'e transfer oldu. Kante burada da sezon boyunca tüm maçlarda forma giyerek istikrarını sürdürdü. Ayrıca takımının Ligue 1'e çıkmasında büyük pay sahibiydi. 

Performansı dünya genelinde yankı uyandıran Kante 2015 yılında İngiltere Premier Lig ekiplerinden Leciester City takımına 8 milyon euro bedelle transfer oldu. Burada gösterdiği performansla herkesin beğenisini kazanan Kante ayrıca Nisan ayında 149 kez top çalarak takımının rekorunu kırdı. Kante'nin bu performansı o sezon takımının şampiyon olmasını sağladı. 

Performansı günden güne artan Kante Premier Lig'in yıldız oyuncularından biri olurken 16 Temmuz 2016'da 32 milyon euro bonservis bedeliyle Chelsea'ye transfer oldu. Chelsea takımıyla 5 yıllık sözleşme imzalayan Kante " Ben Avrupa'nın en büyük kulüplerinden birine geldiğim için çok mutluyum. Rüyalarım gerçeğe dönüşüyor." diyerek sevincini duyurdu. 

Leciester City'de lig şampiyonluğu yaşayan Kante ertesi sene Chelsea'de lig şampiyonluğu yaşadı. Ayrı takımlarda üst üste 2 şampiyonluk yaşayarak bu alanda bir ilke imza attı.

Çocukluk yıllarında kağıt toplayarak hayatını kazanan Kante şuan dünya futbolunun yıldız isimlerinden. Ama onu asıl yıldız yapan şey mütevaziliği ve istikrarı.

N'Golo Kante gibi hayatında birçok zorlu sınavdan geçmiş ve hayallerinin peşinden geçte olsa gitmeyi başarabilmiş bir isim olan " Jamie Vardy: Fabrika İşçisiydi Premier Lig Gol Kralı Oldu " haberini okuyarak Jami Vardy'nin diplerden futbolun zirvesine nasıl ulaştığını öğrenebilirsiniz.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski