Passolig Statlarda Taraftar Potansiyelini Düşürüyor mu

 Ülkemizde Spor Toto Süper Lig'de 2013-2014 sezonunun sonlarına doğru uygulamaya koyulan Passolig sistemi aradan geçen uzun zamana rağmen  hala taraftarlar tarafından kabul görmüş değil. Elektronik bilet sistemi olarakta adlandırılan Passolig'in uygulamaya koyulmasının amacı 6222 Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine yönelik olarak belirtilmişti. 

Ancak Türkiye'de Passolig sadece bu amaçlamı kullanıyor denildiği zaman futbolseverlerin kafasında soru işaretleri oluşuyor. Çünkü bir sezon Passolig kart çıkarttırdığınız zaman o sezon için kart ücreti ödüyorsunuz. Ancak bununla bitmiyor çünkü ertesi sezon Passolig kartı kullanmak isterseniz sizden güncelleme parası istiyor. Güncelleme ücreti ise Passolig kart ücreti ile aynı tutarda. 

Yani Sporda Şiddeti önlemek amaçlı uygulamaya koyulan Passolig aslında her sezon güncelleme ücreti alarak amacının dışına çıkmış sayılıyor. Türkiye'de şuan Passolig kart kullanan kişi sayısı 5 milyonu geçti. İlk yıllarda taraftarlar Passolig kartı çıkartmak istemese de takımlarından daha fazla uzak kalmamak için bu sisteme bir şekilde girmek zorunda kaldı. Elektronik bilet sisteminin amacı spor müsabakalarında bir olay yaşandığı zaman direk bilgilerinden bunu kimin yaptığını kolayca bulabilmek. 

Passolig karta üye olduğunuz zaman kimlik bilgilerinizi kartınıza yüklemiş bulunuyorsunuz. Bir maç esnasında sizin bulunduğunuz bölgede bir olay yaşanırsa bilgileriniz sayesinde kolayca tespit ediliyorsunuz. 6222 Spor Yasası ile işlem yapılıyor ve ne kadar süreceği belli olmayan imzalara gidiyorsunuz. 

Passolig sisteminin amacı Sporda şiddet ve düzensizliği önlemek ise her yıl neden kart çıkarma bedeliyle aynı tutarda güncelleme ücreti alınıyor. Biten her sezondan sonra bunu tekrarlamak gerekiyor. Hem yıllık güncelleme ücreti alınması hem de taraftara en ufak sorunlardan bile işlem yapılması Türkiye'de gözle görülür şekilde stat potansiyelini düşürmüş durumda. 

Statlardaki taraftar sayısı her yıl giderek azalmakta. Statlardaki taraftar potansiyelinin düşüşü ne kulüp yöneticileri ne de futbolcular tarafından istenilen bir durum. Futbolu futbol yapan şeyin taraftar tarafından takıma verilen destek olduğunu unutmamak gerek. 

Ancak Passolig sisteminin taraftarlar açısından çoğu yönüyle dezavantaj olması taraftar potansiyelinin düşmesini de kaçınılmaz yapıyor. Bu konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'nun iyileştirmeler yapması futbolseverleri mutlu edecek bir haber olur. En azından federasyon tarafından Passolig sistemindeki bazı zorunlulukların ortadan kaldırılması bu sistem yüzünden statlara küsen taraftarı tekrar kazanmanın bir çözümü olabilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski