TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY

 


Attığı goller ve ulaştığı gol krallıkları ona " Taçsız Kral " lakabını getirmiştir. 2 Şubat 1936'da İzmir'in Karşıyaka ilçesinde dünyaya geldi. Türk futbolunun unutulmaz bir efsanesi olan Metin Oktay yıllar geçse bile günümüzde adından sıkça söz ettirmektedir.

Futbol Yılları

Metin Oktay futbol hayatına İzmir'de Damlacıkspor kulübünde başladı. 1952 yılında Damlacıkspor'da başlayan altyapı kariyeri 1953 yılında Yün Mensucat takımında devam etti. Yün Mensucat takımında geçirdiği 1 sezonun sonunda 1954 yılında İzmirspor'a transfer olan Metin Oktay ilk profesyonel imzayı da burada atmış oldu. 

Metin Oktay 1 sezon içinde İzmirspor'da İzmir Profesyonel Lig Şampiyonluğu yaşarken aynı zamanda gol kralı da oldu. Taçsız Kral'ın bu başarısı ona Galatasaray'ın kapılarını açtı. 1955 yılında Galatasaray'a imza attı. 

Metin Oktay Galatasaray'da forma giydiği 1956 , 1957 ve 1958 yıllarında takımıyla İstanbul Profesyonel Lig Şampiyonluğu yaşarken aynı zamanda bu üç sezonda gol kralı oldu. 1959 yılında Milli Lig'in kurulmasıyla Metin Oktay gollerini burada da atmaya devam etti. Milli Lig'de ilk 3 sezonunda Metin Oktay yine  gol kralı oldu. 

Taçsız Kral'ın artan başarı grafiği İtalya Seri A takımlarından Palermo'nun dikkatini çekti. Palermo 1961 yılında Metin Oktay'ı transfer etti. Palermo'da istediği ivmeyi yakalayamayan Metin Oktay 1 sezon sonra Galatasaray'a tekrar döndü.

 Galatasaray'a hızlı bir dönüş yapan Taçsız Kral 3 kez lig şampiyonluğu , 4 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonluğu yaşadı. Bu yıllarda 1962/63 , 1964/65 ve 1968/69 sezonlarında 3 kez daha gol krallığına adını yazdırdı. Galatasaray formasıyla çıktığı 324 lig maçında 294 gol atan Metin Oktay bu istatistikle kulübü Galatasaray'ın ve Türk futbolunun en çok gol atan oyuncularından birisi olmasını sağladı. 

Lig'de attığı golleri A Milli Takımda da hız kesmeden devam ettiren Taçsız Kral A Milli Takımla çıktığı 36 maçta 19 gol atmayı başardı. Metin Oktay sayısız başarılar sığdırdığı profesyonel futbol hayatını 1969 yılında onun için bir takımdan daha fazlası olan Galatasaray'da noktaladı.

Futbol Sonrası Yaşantısı

Futbol hayatını noktaladığı yıl Galatasaray kulübüne yardımcı antrenör olarak başladı. Teknik direktör'ün değişmesiyle takımdan ayrılan Metin Oktay 1972 yılında Bursaspor kulübünde yardımcı antrenör olarak göreve başladı. Kalaperovic Bursaspor'dan gönderilince yerine teknik direktör olarak geçiş yaptı. 

1973 yılının sonuna kadar Bursaspor teknik direktörlüğü yaptı. Daha sonra spor yazarlığı ve Galatasaray kulübünde yöneticilik yapan Taçsız Kral 13 Eylül 1991'de Boğaziçi Köprüsü'nde talihsiz bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini yumdu.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski