Tenis Ülkemizde Neden Yaygınlaşmıyor

 Dünya üzerinde oldukça fazla izleyicisi bulunan ve rağbet gören tenis sporu ülkemizde maalesef yeteri kadar rağbet görmüyor. Aslında bunun birçok sebebi bulunmakta. Uluslararası alanda baktığımız zaman teniste başarılı olabilmiş sporcumuz neredeyse yok denecek kadar az. 

Bazı sporseverler hobi olarak tenis oynasa da profesyonel anlamda ülkemiz tenis konusunda hiçte gelişmiş değil. Tenisin ülkemizde neden yaygın olmadığı konusu açıldığı zaman genelde ilk söylenen tenisin zengin sporu olduğudur. Aslında tenis tam aksine zengin sporu değildir. 

Ülkemizde diğer spor dallarına tenise ayrılabilecek bütçenin çok daha fazlasını ayırabilen bir kitle mevcuttur. İki raket ve bir topla oynanan bu spor aslında göründüğü kadar masraflı değildir. Dünyanın birçok ülkesinde ekonomik anlamda yetersizlikler olmasına rağmen teniste büyük başarılar elde eden sporcular vardır. 

Arjantin , Romanya , İspanya gibi ülkeler ekonomik olarak çok büyük olmasalar da teniste başarılı olabilen fazlasıyla sporcu yetiştirmişlerdir. Yani tenisin ülkemizde yaygınlaşmamasının asıl sebebi pahalı bir spor olması değildir. İşte tenisin ülkemizde yaygınlaşmamasının en büyük etkenleri

Taraftar Profilinin Uyuşmaması

Tenis sporu ile Türkiye'deki seyirci profili büyük ölçüde uyuşmamaktadır. Teniste kurallar nettir ve genellikle yoruma açık değildir. Ülkemizde ise izleyiciler yorum yapmayı çok severler. 

Tenis maçı sırasında oyuna müdahale edilmemesi gerekir. Buda bizim seyircilerimiz için oldukça zordur. Oyuna müdahale edemediklerinde eksik hissederler. Ayrıca tenis maçı sırasında sessizlik oluşması gerekir. Maalesef bizim izleyicilerimizin bunu da başarması neredeyse imkansızdır.

Sporcu Profilinin Uyuşmaması

Tenis sakinlik , soğukkanlılık , dinginlik ve disiplin isteyen bir spordur. Bizim sporcu profilimizde ise bunun tam tersi hırs , sıcakkanlılık , duygusallık ve motivasyon hakimdir. Sporcularımızın ruh halleri her an değişiklik gösterebilir bazen öfkeliyken bazen de duygusal olabilirler. 

İşte bu ruh halinin hızlı şekilde değişmesi teniste başarıyı getirmeyebilir. Çünkü tenis maçında hırstan ziyade soğukkanlılık işe yarar. Türkiye'de futbolda hırs işe yarayabilir ve maçın sonunda galibiyeti getirebilir. Ama teniste hırs soğukkanlılığa karşı her zaman kaybeder.

Tenisin ülkemizde yaygınlaşmamasının sebepleri arasında yeterince antrenör olmadığı veya tenis kortlarının yetersizliği ön plana sürülmektedir. Aslında ülkemizde tenis sporuyla ilgilenen birçok insan ilerleyen dönemlerde antrenörlük yapmaktadır. 

Yani tenisle ilgilenen kişi sayısına baktığımızda bu kişileri eğitecek antrenör sayısı oldukça fazladır. Hatta federasyon bundan birkaç yıl önce yurt dışından antrenör getirtip kurslar verdiriyordu. Tenis kortu konusuna gelince ülkemizin çoğu şehrinde tenis kortu bulunmaktadır. Hatta bu tenis kortlarının birçoğu amacı dışında kullanılmaktadır. Büyük şehirler dışında küçük şehirlerimizin de çoğunda tenis kortu mevcuttur. 

Tenisin ülkemizde yaygınlaşmamasının altında yatan en büyük etken tenis sporunun ülkemizdeki spor profili anlayışına uymamasıdır. Öne sürülen diğer etkenlerin birçoğu yersizdir.

Biraz da futboldan konuşalım. 2018 yılından beri ülkemizde uygulanan VAR sistemi sizce işlevsel mi? "Türkiye'de VAR Sistemi Doğru Kullanıyor mu?" başlığı altında sizler için bu sistemin eksilerini ve artılarını değerlendirdik. Yazımızı okuduktan sonra dilerseniz yorum kısmına siz de fikirlerinizi yazabilirsiniz. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski