Türkiye Futbol Federasyonu Doğru Yönetiliyor mu

 1923 yılında kurulan Türkiye Futbol Federasyonu belki de kurulduğu günden bu yana en çok eleştirilen dönemini yaşıyor. Şuanda Türkiye Futbol Federasyonu'nun başkanlığını yapmakta olan Nihat Özdemir'de aynı şekilde eleştiri oklarının hedefinde. Aldığı kararlarla hem Kulüpler Birliği hem de futbolseverler tarafından çoğunlukla eleştiriyle karşı karşıya kalan Türkiye Futbol Federasyonu'nun doğru yönetilmediği düşünülüyor. 

Hem Merkez Hakem Kurulu'nun doğru yönetilememesi ve bu yüzden sık sık yönetimin değiştirilmesi hem de kulüplere yönelik alınan kararların kulüp başkanları tarafından olumsuz olarak yorumlanması bunun en büyük sebeplerinden. 

Daha önce Federasyon başkanlığını Yıldırım Demirören yaparken de kurum oldukça sık eleştiriliyordu. Bunun sebebi hem lig bazında hem de milli takım bazında başarılı adımlar atılamamış olmasıdır. Türkiye Futbol Federasyonu'nun doğru yönetilemediğinin düşünülmesinde en güçlü sebepler ise şunlar:

Merkez Hakem Kurulu'nun Doğru Yönetilememesi

Federasyonunun eleştirilmesinde en büyük sebeplerden birisi MHK'nın doğru yönetilememesidir. MHK maçlarda görev alacak hakemlerin atamasını yapan kurumdur. Ülkemizde görev yapan hakemlerin çoğunluğu maçlarda aldıkları kararlar dolayısıyla güven sarsarken üstüne birde MHK'nın kritik maçlara yaptığı hakem atamalarının tartışmalı isimler olması federasyonunun eleştirilmesine bir kapı aralamış oluyor. 

Uzun süredir MHK eleştiri oklarının hedefindeki ana kademe. Bu kadar göz önünde olan bir kurumun böyle kritik hatalar yapması bir bakıma bile bile lades oluyor. Bu gibi nedenler Merkez Hakem Kurulu yönetiminin de sık sık değişmesine sebep oluyor. Merkez Hakem Kurulu yönetiminin sıkça değişmesi de istikrarla çelişen bir durum. Buda aslında MHK'da sistemin hala oturmadığının bir kanıtı.

Yabancı Sınırlamasının Dayatılması

Türkiye'deki kulüplerin ve futbolseverlerin neredeyse hepsinin yabancı sınırlamasına karşı olmasına rağmen bu sınırlamanın tekrar getirilmesi Türkiye Futbol Federasyonu'nun eleştirilmesini kaçınılmaz yapıyor. Yabancı sınırlaması kulüplere hem ekstra külfet hem de oyun sistemini büyük oranda etkilemekte. 

Örneğin anadolu kulüpleri yabancı sınırlaması olmadığı dönemde doğru transfer politikasıyla yönetildiği zaman ligde istediği başarıyı yakalayabiliyor. Ancak yabancı sınırlaması olduğu zaman hem istediği sistemi oturtamıyor hem de transfer dönemlerinde daha büyük paralar harcamak zorunda kalıyor.

Milli Takım'da İstenilen Başarının Elde Edilememesi

Federasyonunun eleştirilmesinin büyük sebeplerinden biride milli takımda istenilen başarının bir türlü elde edilememesi. Özellikle son dönemde oyuncu kalitesi bakımından milli takımımız altın çağını yaşarken buna rağmen hala hakettiği yerde değil. Teknik direktör seçimleri konusunda sıkıntı yaşayan federasyon bu hatayı çok sık tekrarlamakta. 

Örneğin Şenol Güneş'in son dönemde oynattığı futbol oldukça fazla eleştirilmesine rağmen federasyon bu eleştirileri son günlere kadar dikkate almadı. 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde Türkiye gruptan çok rahat lider olarak çıkabilecekken Play-Off'la çıkma şansını son maçta elde etti. Bunun en büyük sebebi ise Şenol Güneş'in oynattığı futboldu. Ancak federasyon hatasından son dakikada döndü.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski