Türk Futbolu Neden Gelişmiyor

 Türk Futbolunun gelişememesinin altında birçok sebep yatmakta. Yanlış transfer politikaları , alt yapıya yeterli düzeyde önem verilmemesi ve kulüplerin yanlış yönetilmesi gibi. Sizler için Türk Futbolu'nun gelişememesinin temelinde yatan en büyük problemleri derledik. İşte Türk Futbolu'nu geriye götüren sebepler:

Yabancı Kuralı

Şüphesiz Türk Futbolu'nun en büyük problemlerinden biri dönem dönem Türkiye Futbol Federasyonu tarafından dayatılan yabancı kuralıdır. Federasyon yabancı sınırlaması getirilmesinin en büyük sebebi olarak Türkiye'de yeteri kadar oyuncu yetişmemesini ileri sürmektedir. 

Aslında bu sınırlama Türkiye'de futbolcu yetişmemesinin en büyük sebebidir. Çünkü federasyon kulüplere böyle bir sınırlama koyduğu zaman kulüpler mecburen yerli futbolcu transfer etmek zorunda kalıyor. Çok daha düşük fiyatlara transfer edilebilecek futbolcular bu politika yüzünden fahiş fiyatlara transfer ediliyor. 

Aynı zamanda yabancı sınırlaması nedeniyle takımların zorunlu olarak ilk 11'de yerli futbolcu bulundurması da Türk Futbolu'nu geriye götürüyor. Çünkü bir futbolcu formayı kendi takımı içinde rekabete girmeden giyiyorsa o futbolcu disiplinden ve istikrardan uzaklaşmaktadır. Mücadele etme gereği duymaz çünkü alternatifi yoktur. 

Yabancı sınırlaması olmadan Türkiye'de yetişmiş birçok yıldız oyuncu vardır. Federasyonun biran önce yabancı kuralını kaldırması Türk Futbolu'nun yararına olacaktır.

Yanlış Transfer Politikaları

Türk Futbolu'nun en büyük problemlerinden biride yanlış transfer politikalarıdır. 36-37 yaşında sırf daha önce oynadığı kulüplerde elde ettiği başarılar baz alınarak oldukça astronomik rakamlara bu oyuncuları transfer etmek yapılan hataların başında gelir. 

Bir futbolcudan beklenen en büyük özellik istikrardır. Eğer yüksek ücretler ödeyip aldığınız oyuncunun takımda bir istikrarı olmazsa o oyuncunun takıma bir katkısı da olamaz. Kulüp yöneticilerinin taraftarın baskısına yenik düşüp yıldız transfer adı altında yaptığı transferlerin büyük çoğunluğu kulüplere büyük zarar olarak geri dönmüştür. 

Birde bir futbolcu transfer ederken astronomik rakamlar ödeyip sonrasında takımdan gönderirken aldığı ücretin neredeyse yarısına bile satamaması kulüplerin en büyük problemlerindendir. Bu problemler ise aradan geçen kısa bir zaman sonra kulüplere FIFA'dan gelen ihtarname olarak geri dönmektedir.

Teknik Direktör İstikrarsızlığı

Teknik Direktörlerin görev yapmakta en çok zorlandığı ülke belkide Türkiye'dir. Çünkü Türkiye'de bir teknik direktörün sistemini oturtması için gereken zaman verilmez. İlk haftalardaki istatistiğine bakılır ve şans vermeden yollar ayrılır. 

Kulüplerin bir sezon içinde 2-3 kez teknik direktör değiştirmesi bunun en büyük örneğidir. Buda bir kulübün belirli bir standarda ulaşmasının önündeki en büyük engeldir. Teknik direktör konusunda belirli bir istikrara sahip kulüplerin son yıllarda ligdeki başarıları bu durumun aslında Türk Futboluna ne kadar büyük bir sorun oluşturduğunu gözler önüne sermektedir.

Kulüp Başkanları

Türk Futbolu'nun en önemli sorunlarından biride sorumsuz kulüp başkanlarıdır. Kulübe başkan olmadan önce tanınmayan başkanlar göreve başladıktan sonra kulüpleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya başlayınca işler hiçte iyi gitmez. 

Görevi boyunca yanlış politikalarla kulübü yöneten başkanlar görevi bıraktığında aslında bir enkaz bırakmış oluyor. Bunun önüne geçilebilmesi için federasyonun başkanları görev esnasında daha doğru bir şekilde denetlemesi gerekmektedir.

Türkiye'nin UEFA'da kaçıncı sırada olduğunu merak ediyor musunuz? O halde "UEFA Sıralamasında Türkiye Kaçıncı Sırada" başlıklı yazımıza da bir göz atın deriz. 

Alt Yapı

Türk Futbolu'nda en çok önem verilmesi gereken yer altyapıdır. Ancak bunun tam aksine altyapıya gereken önem verilmemektedir. Altyapıda yetişen gençler pozisyon bilgisizliği , erken yorulma gibi durumları sıkça yaşamaktadır.

 Hatta yanlış antrenman sistemi yüzünden kronik sakatlıklar erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Altyapıda görev alacak hocaların doğru seçilmesi ve oyunculara doğru tekniklerin öğretilmesi Türk Futbolu'nun yararına olacaktır.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski