TÜRKİYE'DE VAR SİSTEMİ DOĞRU KULLANILIYOR MU ?

 


Futbolda tartışmalı hakem kararlarını bitirmesi için kurulan Video Yardımcı Hakem sistemi VAR bazı pozisyonlarda gereken kararın verilmemesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer alıyor. 

VAR uygulaması dünyada ilk kez 2018 yılında Rusya'da düzenlenen FIFA Dünya Kupası'nda kullanıldı. VAR uygulamasının Türkiye'de ise ilk kullanılmaya başlandığı tarih 11 Mayıs 2018'de Süper Lig'e çıkacak takımın belirlendiği Erzurumspor - Ümraniyespor maçıydı. 

VAR uygulamasının amacı maçı yöneten hakemin aldığı kararlarda yanlışlık olması halinde müdahale edip verilen kararın düzeltilmesini amaçlamaktadır. Ancak hem dünya futbolunda hemde ülkemizde VAR sistemi futbol severleri uygulanmaya başladığı günden bu yana tatmin edememiştir. Özellikle ülkemizde kritik maçlarda hakemlerin verdiği tartışmalı kararlar ve bu kararların VAR sistemi tarafından düzeltilmemesi eleştiri oklarının hedefi haline gelmesine sebep olmuştur. 

Yönetici , teknik adamı , futbolcusu ve sokaktaki sporseverde dahil bugüne kadar VAR sisteminin amacı doğrultusunda kullanıldığını düşünen olmadı. Ülkemizde derbi maçlarında verilen tartışmalı VAR kararları da bunun en büyük sebeplerindendir. 

Futbolseverlerin daha çok takip ettiği bu denli önemli maçlarda bile VAR kararları tartışmalara neden olurken lig maçlarının da verilen sayısız yanlış kararı tahmin etmek çokta zor değil. Bu kadar çok eleştiriye maruz kalan VAR sisteminin doğru kullanılmadığı düşünüldüğü için kaldırılması gerektiğini düşünenlerin sayısı da oldukça fazla. 

Ancak TFF bu konuda futbolseverlerle aynı fikirde değil. Hatta TFF Başkanı Nihat Özdemir VAR ile ilgili yaptığı açıklamada " İngiltere , İspanya , Fransa her yerde tartışılıyor. Çünkü bir olay ve karar verici insanlar var. Bizim kurduğumuz VAR , UEFA'nın takdirini kazanmış bir sistem. " diyerek VAR sistemini amacına uygun kullandığımızı ifade etmiştir.

 Nihat Özdemir'in VAR sistemi hakkındaki düşüncelerinin futbolseverlerle aynı olmadığı bariz bir şekilde ortadadır. Nihat Özdemir " Hakem maçın her karesine hakim olamıyor. Onu dışarıda 10 bin göz izliyor. VAR sistemiyle futbola teknoloji geldi. VAR hakemleri kamelardan olayı tespit ediyor. " dedi. 

Ancak birçok faul pozisyonu , ofsayt pozisyonu ve penaltı pozisyonunda VAR hakemlerinin karşılaşmayı yöneten hakemi uyarmadığı sıkça görülmekte. Hatta ligde oynanan bazı maçlarda VAR hakemlerinin karşılaşma oynandığı sırada VAR odasında olmadığı da gündeme gelmişti. VAR uygulaması her ne kadar futboldaki haksız kararları bitirmek için getirilse de amacı doğrultusunda maalesef uygulanamıyor. 

TFF başkanı Nihat Özdemir VAR sisteminin ülkemizde doğru uygulandığını düşünmesi futbolseverlerin VAR sistemi hakkındaki olumsuz düşüncelerini değiştirmeye yetecek düzeyde değil. 

Ligde oynanan bazı karşılaşmalarda VAR sisteminin bariz olarak müdahale etmesi gerektiği pozisyonlara müdahale etmemesi Türkiye'de VAR sisteminin aslında hiçte doğru şekilde yürümediğini gözler önüne sermekte. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski