UEFA SIRALAMASINDA TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA

 


   TÜRKİYE'NİN UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMASI


   Türkiye Uefa'nın ülke puanı sıralamasında geçen sezon 13.sıraya düşerek Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan takım gönderme şansını kaybetmişti. Geçen sezondan bu yana ülke puanında düşüşe devam eden Türkiye şuan oldukça kritik bir dönemde. 

Uefa'nın ülke puanı sıralamasında bu yıl 19.sıraya gerileyen Türkiye listede ilk 15'e girmek zorunda. Ülkemiz eğer bu yıl ilk 15'e giremezse önümüzdeki sezon Avrupa'ya sadece 4 takım gönderebilecek. 

Gruplarda 4. maçlara gelinmişken bizi Avrupa'da temsil eden Fenerbahçe , Galatasaray ve Beşiktaş'a büyük sorumluluk düşüyor. Avrupa'da bizi temsil eden 3 takımımız eğer 4. maçlarla birlikte galibiyet alırlarsa bizi tekrar sıralamada ilk 15'in içine sokabilirler. Şayet sıralamada ilk 15'e giremezsek gelecek sezon Avrupa kupalarına ülkemizden gidecek takım sayısı 5'ten 4'e düşecek. 

Her puanın altın niteliğinde olduğu dönemde Şampiyonlar Ligi'nde temsilcimiz Beşiktaş Sporting Lizbon'a konuk olacak. Yarın ise Fenerbahçe deplasmada Belçika ligi ekiplerinden Antwerp'e konuk olacak. Aynı gün temsilcimiz Galatasaray ise evinde Lokomotiv Moskova'yı ağırlayacak. Bu üç karşılaşmanın ülke puanı için önemi oldukça büyük. Umarım temsilcilerimiz bu 3 maçtan galibiyet alıp ülke puanına katkı yaparlar.

Türkiye'nin UEFA sıralamasında bu kadar gerilemesinin sebeplerini detaylı olarak okumak isterseniz " Türk Futbolu Neden Gelişmiyor " başlıklı haberimizi okuyarak Türk Futbolu'nun asıl sorunları neler görmüş olursunuz.

Ülke Puanı 15-20 Sıralaması


15. Hırvatistan Puan: 24.9
16. Yunanistan Puan: 24.7
17. Kıbrıs Rum Kesimi Puan: 24.62
18. Çekya Puan: 24.6
19. Türkiye Puan: 24.5
20. Norveç Puan: 23.75

Türkiye'nin ülke puanı sıralamasında bu 5 rakibine karşı avantajı oldukça yüksek. Örneğin ; Hırvatistan ve Norveç'in turnuvada kalan takımı 1'er tane. Yunanistan , Çekya ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin de turnuvaya devam eden takım sayısı 2'ye düşmüş durumda. Ülkemiz ise şuan turnuvada yoluna 3 takımla devam ediyor. 

Ülkemizi temsil eden Beşiktaş , Fenerbahçe ve Galatasaray'ın bu avantajı fırsata çevirmesi çok önemli. Eğer bu 3 takım kalan maçlarında fazlasıyla galibiyet alırsa ilk 15'e girme ihtimalimiz oldukça yüksek. Çünkü takım sayısı açısından avantajlıyız ve ülke puanı farkı oldukça az.

Ülke Puanı Hesaplaması


Ülke puanı hesaplanırken takımların sezon içinde topladığı puanların o sene turnuvaya katılan ülke takımı sayısına bölünmesiyle bulunur. Örneğin Hırvatistan bu sene Avrupa kupalarında 24 puan topladı ve turnuvaya 6 takım katıldı. Hırvatistan'ın sezonluk puanı 4'tür. Sezon puanı bulunduktan sonra son 5 sezonun ortalaması alınır. 5 sezon ortalaması da ülke puanını ortaya çıkarır. Bu ortalama Avrupa kupalarına kaç takım gönderileceğini belirler.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski