USAİN BOLT


 


Kısa mesafe koşularının efsane ismi Usain Bolt. 21 Ağustos 1986 yılında Jamaika'nın Trelawny şehrinde dünyaya geldi. Kazandığı sayısız başarılar ona " Lightning Bolt " ( Yıldırım Bolt ) lakabını getirmiştir.

Çocukluk Yılları

Trelawny şehrinin Sherwood kasabasında dünyaya gelen Bolt ailesinin yanında iki kardeşiyle birlikte büyümüştür. Bolt'un anne ve babası kırsal bir bölgede bakkal işletmektedir. Usain bolt kardeşleri ve arkadaşları ile birlikte yaşadığı bölgede günün büyük çoğunluğunu kriket ve futbol oynayarak geçirirdi. 

Çocuk yaşlarda Waldensia İlkokulu'nda okurken ulusal okullar arası yarışlara katılmaya başlayan Bolt sprinter özelliğini katıldığı bu koşularda geliştirmiştir. Daha sonra William Knibb Lisesi'ne başlayan Bolt burada kriket oynarken hocası tarafından atletizm başarısı görülür. Hocası onu uzun uğraşlar sonucu atletizme yoğunlaşmaya ikna eder. Bolt bir açıklamasında küçükken spordan başka bir şey düşünemiyordum diyerek aslında küçük yaşlarda spora ne kadar odaklı olduğunu dile getirmiştir. 

Onun hızını dünya daha çok küçükken gördü aslında. Henüz 15 yaşındayken katıldığı 200 metre gençlerde dünya şampiyonluğu elde etmiştir. Bolt'un bu başarısı onun uluslararası alanda adından söz ettirmesine sebep olmuştur. Dünya Gençler Şampiyonu olduktan kısa bir süre sonra ise gençler dünya rekorunu kırma başarısı elde etmiştir. 

2003 yılında elde ettiği bu başarı aslında Bolt'un ileride elde edeceği başarıların sadece başlangıcıydı. 2004 yılında ise 200 metreyi 19,93 saniyede geçerek bir rekora imza atmıştır. Bu rekoru günümüzde hala kırabilen olmamıştır. Bolt 200 metreyi 20 saniyenin altında koşan tek genç sporcu unvanına sahiptir. 

Profesyonel Kariyeri


Bolt profesyonelliğe ilk adımını da 2004 yılında atmıştır. Ancak profesyonelliğe adım attığı ilk yılda sakatlıklarla mücadele etmiştir. Buna rağmen 2004 Atina Olimpiyatlarına katılmayı başarmıştır. Bolt 2007 yılında 200 metreyi 19,75 saniyede koşarak Donald Quarrie'ye ait olan rekoru kırmış ve Jamaika ulusal rekorunu kırmıştır. 

Aradan geçen kısa bir zamandan sonra 2008 yılında Bolt 100 metreyi 9,72 saniyede koşarak dünya rekoru elde etmiştir. Bolt 2008 Yaz Olimpiyatları'nda 100 metreyi 9,69 ile 200 metreyi de 19,32 saniyede koşarak Michael Johnson'ın 1996 Atalanta Olimpiyatları'nda kırdığı rekoru geçmeyi başarmıştır. 

2009 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre ve 200 metrede olan rekorlarını geliştirmeyi başarmış bu şampiyonada 100 metreyi 9,58 200 metreyi de 19,19 saniyede bitirerek yeni bir rekora imza atmıştır. Onun bu durdurulamaz başarısı 2009 yılında Laureus Yılın Erkek Sporcusu ödülünü almasını sağlamıştır. 

Usain Bolt'un toplamda 9 olimpiyat şampiyonluğu bulunmaktadır. Ancak 2008 Pekin Olimpiyatları'nda takım arkadaşı Nesta Carter'in kanında doping bulunması sebebiyle tüm Jamaikalı oyuncuların madalyaları elinden alınmıştır. Bolt'ta bu sebepten dolayı 2017 yılında madalyalarından birini geri vermek zorunda kalmıştır.

12 Ağustos 2017 yılında bayrak yarışının finalinde Jamaika takımı yarışı tamamlayamamıştır. Çünkü olimpiyat ve dünya şampiyonu Usain Bolt sakatlanmış ve yarışı yarıda bırakmak zorunda kalmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski