Voleybol En Başarılı Olduğumuz Spor Dalı

 Hiç şüphesiz ülkemizde en çok rağbet gören spor dalı futbol. Ancak özellikle kadın voleybolunda yakalanan başarı futbolun çok üstünde. Kadın voleybolunda elde edilen sayısız başarıya rağmen bunun çok dile getirilmemesinin sebebi de ülkemizde futbola kıyasla voleybolun çok rağbet görmemesidir. 

Ancak son dönemlerde elde edilen başarılarla ülkemizde kadın voleybolunun daha çok destek gördüğünü söylemek yanlış olmaz. Belkide verilen destek arttıkça elde edilen başarıların dahada fazlası olabilecek. Özellikle voleybolda hem lig takımlarımızın hem de milli takımlar bazında gelen başarıların istikrarlı şekilde devam etmesi ne kadar çok destek vermemiz gerektiğini gözler önüne sermekte. 

2003 yılında Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda 2'nci olan milli takımımız bu başarısıyla " Filenin Sultanları " lakabını da almıştır. Ayrıca şuan kadınlar voleybolu'nda FIVB'de 4'ncü sırada yer almaktayız. FIVB erkekler ve kadınlar voleybol milli takım sıralamalarının belirlendiği sistemdir. 

Dünya üzerinde kadınlar voleybolu'nda 4'ncü sırada olmamız " Filenin Sultanları'nı " ne kadar çok desteklememiz gerektiğini göstermektedir. Çünkü " Filenin Sultanları " 2003 yılından bu yana istikrarlı bir şekilde başarılar elde etmektedirler. 

Sultanlar Ligi'ne baktığımız zamanda Vakıfbank , Eczacıbaşı , Fenerbahçe , Galatasaray gibi birçok güçlü takımın mücadele ettiğini görmekteyiz. Ayrıca bu takımların çoğu Avrupa'da da ciddi başarılar elde etmiş takımlar. Takımlar bazında en başarılı takımımız Vakıfbank. Vakıfbank'ın elde ettiği başarılar oldukça fazla. 

Örneğin Vakıfbank FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda 3 kez Şampiyonluk yaşamıştır. FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası futbolda Şampiyonlar Ligi ile aynı klasmandadır. Yani Vakıfbank 3 kez dünya şampiyonu olmayı başarmış bir kulüptür. Vakıfbank aynı zamanda Cev Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde 4 kez Şampiyonluk elde etmiştir. Cev Kadınlar Şampiyonlar Ligi'de Avrupa'daki voleybol takımlarını kapsar. Vakıfbank'ın daha sayısız 1'nciliği ve derecesi bulunmaktadır. 

Eczacıbaşı'nın  FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda 2 Şampiyonluğu bulunmakta. Eczacıbaşı 2 kez dünya şampiyonu olma başarısı göstermiştir. Ayrıca Eczacıbaşı'nın Cev Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde de 1'nciliği bulunmaktadır. 

Fenerbahçe'nin de FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda 1 kez Şampiyonluğu vardır. Cev Kadınlar Şampiyonları Ligi'nde de 1 şampiyonluk elde eden sarı lacivertliler de voleybolda oldukça iddaalıdır. 

Hem ülke bazında hem de lig takımları bazında kadınlar voleybolunda gerçekten dünya genelinde elde ettiğimiz sayısız başarılar var. Bunun için ülkemizin en çok başarı elde ettiği spor dalı voleybol. Bizimde bu kadar çok başarı elde eden ve ülkemizi en iyi şekilde temsil eden voleybolcularımıza daha fazla destek vermemiz gerekmekte.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski