ZVONİMİR BOBAN: BİR TEKMEYLE ÜLKEYİ BÖLEN ADAM


 

Herşey 13 Mayıs 1990'da Dinamo Zagreb'in Maksimir Stadı'nda oynanan Dinamo Zagreb - Kızılyıldız maçında yaşanan olaylarla başladı. Bu maçta yaşanan olaylar sıradan bir taraftar kavgası olmaktan çıkmış Yugoslavyadaki iç savaşın başlangıcı olmuştu. Hırvat futbolcu Zvonimir Boban'ın o gün polise attığı tekmede adeta bu iç savaşı başlatan ilk hamle olmuştur.

Mayıs 1990'da Yugoslavya Futbol Ligi'nin şampiyonu Kızılyıldız olmuştu. Ancak lig henüz tamamlanmamıştı. Ligin bitimine 2 hafta kala ezeli rakipler karşı karşıya gelmişti. Aslında olaylar daha maç başlamadan başlamıştı. 

Hırvatlar Dinamo Zagreb'i desteklerken Sırplar Kızılyıldız'ı destekliyordu. Sırplar Yugoslavya'nın hakimi olmaya çalışırken Hırvatlar da bu duruma karşı mücadele ediyordu. Sırplar ve Hırvatlar neredeyse aynı şehirde bile yaşayamazken bir futbol maçında karşı karşıya gelmeleri olayı farklı bir boyuta taşımıştı. 

Delije ve Bad Blue Boys Karşı Karşıya

Kızılyıldız taraftar grubu Delije sabıkalı ve ırkçı bir kitleden oluşuyordu. Delije grubunun lideri de Arkan lakaplı soygun , gasp cinayet gibi suçlardan hüküm giymiş Zeliko Raznatoviç'ti. Zeliko ilerleyen yıllarda Kosova ve Bosna'da katliamlar yapıp Birleşmiş Milletler tarafından insanlık suçu işlemekle yargılanacak kadar cani bir adamdı. 

Dinamo Zagreb'in taraftar grubu Bad Blue Boys ise milliyetçi gençlerden oluşan bir taraftar grubuydu. Onlarda kendilerini bir taraftar grubundan çok Hırvatistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden bir kuruluş olarak görüyorlardı. Ülke içinde bölünmelerin yaşandığı bu dönemde maçın başlama saatine az bir zaman kala başlamıştı olaylar. Yugoslav polisi de kendi içinde Sırplar ve Hırvatlar olarak ikiye bölünmüş ve çoğunluğunu da Sırplar oluşturuyordu. 

Zagreb'e 3 bin kişi gelen Delije grubu şehre ayak basar basmaz dükkanları yağmalayıp gördükleri Zagreb taraftarlarını öldüresiye dövmeye başlamışlardı. Zagreb taraftarı da stadın diğer tarafında Delije grubunu bekliyor herşeye hazırlıklı şekilde davranıyordu. Polisin içinde Sırpların daha çok olması Delije grubuna avantaj sağlamıştı. Çünkü Kızılyıldız taraftarları stada girerken doğru dürüst aramadan geçmemiş birçok delici , kesici alet hatta asit dolu kutularla bile girmişlerdi. 

Maç başlar başlamaz olaylarda başlamıştı. Delije grubu yanlarında getirdiği asit kutularını demir tellere dökerek telleri eritince işin rengi değişmişti. Kimse bu kadarını beklemezken Sırplar Hırvatların olduğu tribüne girmiş ve önlerine gelen herkese yara vermeye başlamışlardı. Olaylar kısa bir süre içinde o kadar çok büyüdü ki futbolcuların çoğu soyunma odasına gitmişti. İşin garip tarafı ise polislerde o sırada birbirine girmiş ve kendi aralarında dövüşmeye başlamışlardı. 

Zvonimir Boban'ın Ateşlediği Özgürlük Hareketinin Fitili

İşte tam o sırada futbolcuların çoğu soyunma odasına giderken Dinamo Zagreb'in 10 numarası Zvonimir Boban kendi isteğiyle sahada olayların tam ortasında kalmıştı. Zvonimir Boban aynı zamanda Hırvat futbolunun en çok gelecek vadeden oyuncusuydu.

 Hırvat kökenli milliyetçi bir ailede yetişen Zvonimir Boban Sırpların boyundurluğu altında yaşamak istemiyordu. Ona göre bu onursuzca bir yaşam biçimiydi. Sırp polisler olayları Delije grubu çıkarmasına rağmen Hırvat taraftarlara saldırıyordu. 

Bir polis Hırvat taraftarı döverken bunu gören Zvonimir Boban müdahale etmek istemişti. Polis Zvonomir Boban'a o sırada jopuyla müdahale etmişti. Bu duruma kayıtsız kalamayan Zvonimir Boban tarihe geçen o hareketiyle herkesi şaşırtmıştı. Polisin bu davranışına sessiz kalamayan Boban attığı uçan tekmeyle polise karşılık vermişti. O tekme adeta olayların fitilini ateşlemişti.

 Zvonomir Boban bu hareketiyle milyonlarca Hırvat'ın kahramanı olmuştu. Zvonomir Boban'ın attığı tekme sonrası Hırvat kökenliler ülkenin her yerinde daha yüksek sesle bağımsızlık şarkıları söylemeye başlamış ve müdahale eden polislerle karşı karşıya gelmişti. Attığı tekme sonrası Zvonimir Boban bu hareketiyle 10 maçlık ceza almıştı. 

Ancak o günden sonra olaylar aylarca sürmüş ve 1 yıl sonunda Hırvatistan bağımsızlığını ilan etmişti. 

İçeriğimizi beğendiyseniz "Ali Dia: Tarihin En Sahtekar Futbolcusu" paylaşımımıza da göz atabilirsiniz. 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski