Shaquille O'Neal
 

Basketbolun efsane isimlerinden Shaquille O'Neal 6 Mart 1972'de Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Gençlik Yılları

New Jersey'nin Newark şehrinde dünyaya gelen O'Neal basketbola küçük yaşlarda başladı. Teksas San Antonio'daki Robert Cole Lisesi'nde okurken yıldızı parlamaya başlamıştı O'Neal'ın. Okul takımında basketbol oynarken çıktığı 69 maçta 68 galibiyet alarak yeteneğini küçük yaşta gözler önüne serdi. 

O'Neal lisede okurken anne ve babası ayrıldı. Annesi o dönem 2'nci evliliği yaptı ve O'Neal'la birlikte yeni eşiyle Almanya'ya yerleşti. Daha sonra Shaquille Almanya defterini kapatıp tekrar ABD'ye dönmüş ve burada liseyi bitirmiştir. LSU'da kolej kariyerine başlayan Shaquille burada da oynadığı basketbolla göz doldurmuştur. 

Shaquille 2 kez All-Amerikan , 2 kez de SEC yılın oyuncusu seçildi. 3 Aralık 1990 yılında Mississippi State ile karşı karşıya geldikleri maçta yaptığı 17 blok ile hala rekoru elinde tutmaktadır. Louisiana State Üniversitesi'nde ki kariyeri NBA ile devam etmiştir. 

Profesyonel Kariyeri

Shaquille O'Neal 216 cm boyundadır. 147 kg ağırlıkta olan O'Neal NBA tarihinin en ağır oyuncuları arasında yer almaktadır. 1992 NBA Seçmeleri'nde Orlando Magic takımına 1'nci sırada girmiştir.NBA kariyeri 1992 yılında başlayan Shaquille daha ilk sezonunda yılın çaylağı ödülünü almaya hak kazanmıştır. 

Shaquille ilk yılında 13,9 ribaund ortalamasıyla oynamıştır. Bu ortalama Shaquille'nin kariyerindeki en iyi ortalamasıdır. Orlando Magic takımında 4 yıl forma giydikten sonra Los Angeles Lakers takımına transfer olmuştur. Shaquille Lakers formasıyla 2000,2001,2002 yıllarında üst üste 3 kez NBA Şampiyonluğu yaşayarak adeta altın çağını görmüştür. 

Lakers forması giydiği dönemde Kobe Bryant ile bazen ters düştüğüde olmuştur. Basketbol kariyeri boyunca en uzun süre Lakers takımında forma giymiştir. Lakers'ta geçen 8 yıldan sonra Miami Heat takımına transfer olmuştur. Daha sonra Phoenix Suns , Cleveland Cavaliers ve Boston Celtics takımında oynayan Shaquille 2011 yılında Boston Celtics takımında basketbol kariyerini noktalamıştır.

Başarıları

  • 4 kez NBA Şampiyonluğu yaşamıştır.
  • 3 kez NBA  Finalleri MVP'si olmaya layık görülmüştür.
  • NBA Tüm Sezon MVP'sini 2000 yılında kazanmıştır.
  • Kariyeri boyunca 15 kez NBA'de All-Star  seçilmiştir.
  • 3 kez NBA All-Star Maçı MVP ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski